Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin gebelikte travmaya ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of knowledge of the personnel working in pre-hospital emergency health services about trauma in pregnancy
- Tez No: 891477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde aktif olarak görev yapan acil tıp teknisyenleri ve paramediklerin gebelikte travmaya ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Travmaya dahil olan gebe hastalar, acil sağlık hizmetleri için özel bir zorluk teşkil etmektedir. Bunun nedeni, gebelik döneminde bir kadının travma geçirmesi durumunda hem annenin hem fetüsün hayatının risk altında olması ve bu tür vakaların hastane öncesi ortamlarda son derece nadir görülmesidir. Tüm bu nedenlerle hastane öncesi ortamda acil tıbbi bakım sağlamaktan sorumlu personellerin, görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak için gerekli teorik ve pratik bilgilerle yeterince donatılmış olmaları zorunludur. Bunların sağlanması için, eğitim ve öğretim bağlamında gebelikte travma konusuna daha fazla önem verilmesi zorunludur. Bu, yalnızca klinik uygulamaların genişletilmesini değil, aynı zamanda eğitim süreci boyunca doğum vakalarında zorunlu müdahalelerin ve prosedürlerin sürdürülmesini de gerektirir. Ayrıca, yeterli sayıda simülatör veya model uygulamasının mevcudiyetinin sağlanması ve bunların da yeterli standartta olması gerekmektedir. Uygun protokollerin düzenli olarak tekrarlanmasının yanı sıra, ilgili kurumlarda çalışan personele yönelik hizmet içi eğitim de çok önemli bir unsurdur. Son olarak, tüm tarafların en son bilimsel gelişmelerden haberdar olmalarının sağlanması ve bu bilgilerin zamanında ve etkili bir şekilde uygulanması hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of knowledge of emergency medical technicians and paramedics actively working in pre-hospital emergency health services about trauma in pregnancy. Pregnant patients who have sustained injuries in an accident present a unique challenge to emergency medical services. This is because, in the event of trauma to a woman during pregnancy, the lives of both mother and foetus are at risk, and such cases are exceedingly rare in pre-hospital settings. In light of the aforementioned factors, it is imperative that those responsible for providing emergency medical care in a pre-hospital setting are adequately equipped with the requisite theoretical and practical knowledge to ensure the effective performance of their duties. In order to guarantee the aforementioned outcomes, it is imperative to allocate a greater degree of attention to the subject of trauma in pregnancy within the context of education and training. This entails not only an expansion of clinical practices but also the maintenance of mandatory interventions and procedures in cases of childbirth throughout the educational process. Furthermore, it is essential to ensure the availability of an adequate number of simulator or model applications, which must themselves be of a sufficient standard. In-service training for personnel working in relevant institutions is also a crucial element, alongside the regular reiteration of appropriate protocols. Finally, it is vital to ensure that all parties remain abreast of the latest scientific developments and to apply this information in a timely and effective manner.