Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık personellerinin triyaj farkındalık düzeylerinin belirlenmesi (İstanbul Anadolu Yakası örneği)
Determining the triage awareness levels of healthcare personnel working in pre-hospital emergency health services (İstanbul Anatolian Side example)
- Tez No: 1004960
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Emergency Medicine, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada İstanbul Anadolu Yakası'nda hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık personelinin olay yeri triyaj farkındalık düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Evreni söz konusu bölgede görev yapan sağlık personeli oluşturmaktadır; olası veri kayıpları dikkate alınarak 342 katılımcıya ulaşılmıştır. Anketin ilk bölümünde demografik özellikleri ve temel bilgileri ölçen sekiz çoktan seçmeli soru yer alırken, ikinci bölümde Afacan ve Yazıcı (2023) tarafından geliştirilen Triyaj Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler IBM SPSS Statistics 29 programı aracılığıyla analiz edilmiştir.Bu araştırmanın sonunda temel triyaj ilkelerine ilişkin maddelerde katılımcıların büyük çoğunluğunun doğru yanıt verdiği, buna karşılık bazı ayrıntılı klinik karar basamaklarında bilgi düzeyinin daha düşük olduğu görülmüştür. Yaş değişkeni açısından değerlendirildiğinde 46 yaş ve üzeri grubun bilgi düzeyinin daha yüksek olduğu; meslek dağılımında ise paramediklerin diğer meslek gruplarına göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Çalışma süresi açısından 6–11 yıl deneyime sahip personelin bilgi düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi ile bilgi düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, daha önce triyaj eğitimi almış bireylerin bilgi düzeyinin eğitim almayanlara göre belirgin biçimde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Triyaj eğitiminin alındığı yer ve büyük ölçekli bir olayda triyaj uygulama deneyimi ise bilgi düzeyinde anlamlı farklılık oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the scene triage awareness levels of prehospital emergency health personnel working in the Anatolian side of Istanbul. A quantitative research design was employed, and data were collected using a two-part questionnaire. The study population consisted of healthcare personnel working in prehospital emergency services in the relevant region, and a total of 342 participants were reached considering the possibility of data loss. The first part of the questionnaire included eight multiple-choice questions assessing demographic characteristics and basic knowledge, while the second part utilized the Triage Knowledge Scale developed by Afacan and Yazıcı (2023). Quantitative data obtained from the participants were analyzed using IBM SPSS Statistics 29.The findings revealed that the majority of participants answered items related to fundamental triage principles correctly, whereas knowledge levels were lower in several detailed clinical decision-making steps. Age-related analyses indicated that participants aged 46 years and older exhibited higher levels of triage knowledge. In terms of professional roles, paramedics demonstrated significantly higher knowledge scores compared to other occupational groups. Participants with 6–11 years of professional experience also showed higher knowledge levels. Although educational attainment did not yield significant differences, those who had previously received triage training had notably higher knowledge levels than those without such training. Additionally, neither the source of triage training nor prior experience in triage during large-scale incidents resulted in significant differences in knowledge levels.