Böbrek hücreli karsinomda nefrometri skorlama sistemlerinin tümörün agresivitesini öngörmedeki yeri
The role of nephrometry scoring systems in predicting tumour aggressivity in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 815056
  2. Yazar: ARİF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. MEMDUH AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Renal kitle tanısı alan hasta sayısı günümüzde giderek artmakla beraber renal bir kitle saptandığında patolojik belirsizlik halen devam etmektedir. Bu belirsizliği öngörebilmek amacıyla preoperatif değerlendirmeler ve buna göre tedavi planları yapılmaktadır. Bu amaçla bugüne kadar çeşitli klinik bulgular, patolojik öngörü modelleri ve perkütan biyopsiler de dahil olmak üzere preoperatif çeşitli tanıya yardımcı araçlar kullanılmıştır. Renal kitle anatomisini tanımlayabilmek için objektif anatomik skorlama sistemleri: R.E.N.A.L. nefrometri skoru (RNS), Padua skoru (PS) ve C-indeks geliştirilmiştir. Çalışmamızda RNS, PS ve C- indeksin T1 böbrek tümörlerinde patolojik agresiviteyle ilişkisini ortaya koymak bu sayede anatomik bilginin dışında patolojik bilgi vererek renal kitlelerin tedavi yönetiminde yardımcı olup olmayacağını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Şubat 2008-Şubat 2016 tarihleri arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde preoperatif radyolojik evrelemesinde Evre 1 (T1N0M0) böbrek tümörü nedeniyle opere edilen ve patolojisi berrak hücreli böbrek hücreli karsinom (bBHK) olan 83 olgu değerlendirildi. Patolojik prognostik parametrelerden yararlanarak agresif ve non-agresif grup oluşturuldu. Her olgunun preoperatif görüntüleme yöntemlerinden RNS, PS ve C-indeks değerleri hesaplandı Hesaplanan değerler ile patolojik agresivite arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: RNS' nin tüm hastalar için ortalaması 7,3±2,4 ( medyan =8) idi. RNS AG'de AG'den anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0,05).RNS' nin patolojik agresifteyi kestirmede anlamlı [0,863 (0,785-0,940)] (p ˂ 0,001) etkinliği gözlenmiştir. PS' nin tüm hastalar için ortalaması 8,1±1,6 ( medyan =8) idi. PS AG'de NAG'dan anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0,05). PS' nin patolojik agresiviteyi kestirmede anlamlı [0,846(0,762-0,929)] (p ˂ 0.001) etkinliği gözlenmiştir. C-indeks için tüm hastalarda ortalama 2,2±1,7 (0,7-12; medyan=1,6) olarak bulunda AG'de C-indeks NAG'dan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha düşüktü. C-indeksin patolojik agresiviteyi kestirmede anlamlı [0,787(0,690-0,883)] (p ˂ 0,001) etkinliği gözlenmiştir Sonuç: Çalışmamızda RNS, PS ve C-indeks değerleri patolojik agresivite ile ilişkili olduğunu saptadık. Literatürle benzer bulgular bulmuş olsak da kesin bir kanıya varmak için daha çok hasta sayısını içeren multidisipliner çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The number of patients diagnosed with renal masses is increasing steadily today, and there is still a pathological uncertainty when a renal mass is detected. Preoperative assessments and treatment plans are made to predict this uncertainty. Various diagnostic tools have been used for preoperative diagnosis, including various clinical findings, pathological prediction models, and percutaneous biopsies. Objective anatomical scoring systems have been developed to describe renal mass anatomy: R.E.N.A.L. nephrometry score (RNS), Padua score (PS), and C-index. In our study, we aimed to determine the relationship between RNS, PS, and C-index and pathological aggressiveness in T1 kidney tumours, thereby showing whether anatomical information, in addition to pathological information, can assist in the management of renal masses. Materials and Methods: A total of 83 cases who underwent surgery for Stage 1 (T1N0M0) kidney tumours at the Taksim Education and Research Hospital Urology Clinic between February 2008 and February 2016, and whose pathology was clear cell renal cell carcinoma (ccRCC), were evaluated. An aggressive and non-aggressive group was created using pathological prognostic parameters. RNS, PS, and C-index values from preoperative imaging methods were calculated for each patient, and the relationship between the calculated values and pathological aggressiveness was evaluated. Results: The mean RNS for all patients was 7.3±2.4 (median = 8). RNS was significantly higher in the aggressive group (AG) compared to the non-aggressive group (NAG) (p < 0.05). RNS demonstrated significant effectiveness in predicting pathological aggressiveness [0.863 (0.785-0.940)] (p < 0.001). The mean PS for all patients was 8.1±1.6 (median = 8). PS was significantly higher in the AG compared to the NAG (p < 0.05). PS showed significant effectiveness in predicting pathological aggressiveness [0.846 (0.762-0.929)] (p < 0.001). For C-index, the mean value for all patients was 2.2±1.7 (0.7-12; median = 1.6), and C-index was significantly lower in the AG compared to the NAG (p < 0.05). C-index showed significant effectiveness in predicting pathological aggressiveness [0.787 (0.690-0.883)] (p < 0.001). Conclusion: In our study, we found that RNS, PS, and C-index values are associated with pathological aggressiveness. Although we have found similar findings in the literature, multidisciplinary studies involving a larger number of patients are needed to reach a definitive conclusion.