Farklı kuşakların seyahat ürünleri fiyatlarına göre eğilimlerini belirlemeye yönelik bir uygulama
An application to determine the tendencies of different generations according to the prices of travel products
- Tez No: 815067
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tüketicilerin satın alma davranışlarında fiyatın önemli etkileri bulunmaktadır. Fiyat ve tüketici davranışları arasındaki ilişki, sektörlere ve tüketicilerin özelliklerine göre değişmesi söz konusudur. Bu çalışmada seyahat ürünlerinin fiyatları ile X, Y ve Z kuşağı tüketicilerin fiyat davranışlarını ölçmek amaçlanmaktadır. Çalışmada anket uygulaması yapılmıştır ve toplam 238 kişi bu uygulamaya katılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre seyahat ürünlerinin fiyatları ile X, Y ve Z kuşağı bireylerin tüketici davranışları arasındaki ilişki benzer seyretmektedir. Ulaşılan sonuçlar aynı zamanda fiyat uzmanlığı, prestij duyarlılığı, değer bilinci, indirim duyarlılığı, fiyat-kalite ilişkisi değişkenlerinin arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçları 238 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Price has important effects on the purchasing behavior of consumers. The relationship between price and consumer behavior varies according to the sectors and the characteristics of the consumers. In this study, it is aimed to measure the prices of travel products and the price behavior of X, Y and Z generation consumers. In the study, a questionnaire was applied and a total of 238 people participated in this application. According to the results of the research, the relationship between the prices of travel products and the consumer behaviors of X, Y and Z generation individuals is similar. The results also show that there is a positive relationship between the variables of price expertise, prestige sensitivity, value awareness, discount sensitivity, price-quality relationship. The results of the study are limited to the responses of 238 participants.