Chinese exceptionalism: A conceptual approach to the peaceful rise of China
Çin istisnacılığı: Çin'in barışçıl yükselişine kavramsal bir yaklaşım
- Tez No: 817377
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde dünya siyasetinin hangi yöne evrileceğini anlamak adına Asya'nın gelişiminin ve değişiminin göz önünde bulundurulması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu kapsamda, yükselen bir güç olarak Çin'in kurgulamış olduğu dünya düzeni tasavvurunu, bu düzen içinde kendisini istisnai olarak nasıl konumlandırdığını, diğer aktörlerle olan ilişkilerini nasıl tanımladığını ve evrensellik olgusuna dair yaklaşımını anlamak ayrıca önem arz etmektedir. Yeni küresel düzenin ne yönde şekilleneceğine dair tartışmaların giderek arttığı akademik yazında bu tez, her geçen gün daha güçlü olan Çin'i istisnai kılan olgulara ışık tutmayı, Çin pratiğinin çeşitli alanlarda nasıl yankı bulduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, istisnacılığa dair kapsamlı literatüre açıklık getirmekte, Çin'in“diğer”lerinden hangi yönleriyle, nasıl farklı olduğu iddiasını içeren istisnacılık söylemi ile barışçıl yükselişi ve gelişimini nasıl ele aldığına dair kavrayış sunmaktadır. Bu doğrultuda çalışma, akademik literatür hükümet raporları ve haber makaleleri gibi ikincil kaynaklardan yararlanılan nitel araştırma yöntemine başvurularak oluşturulmuştur. Çalışmada“ahenkli toplum”ve“insanlık için ortak gelecek”başta olmak üzere, Çin'in üst düzey yetkililerinin barışçıl yükseliş paradigması hakkındaki söylemleri analiz edilmekte ve Çin istisnacılığına dair değişen ve gelişen retoriğe katkıları incelenmektedir. Çalışma, Çin istisnacılığının tarihi, kültürel ve stratejik boyutları iç içe geçen çok yönlü bir söylem olarak geliştiğini ortaya koymakta ve Çin'in yükselişini, dış politika tasavvurunu ve uluslararası düzende varlığını nasıl konumlandırdığı anlamak adına önemli bir mercek sağladığı değerlendirilmektedir. Çin istisnacılığı söylemine dair kavram ve söylem analizi olarak bu tez, Çin'in gelişen küresel rolünü çevreleyen söylemi zenginleştirerek uluslararası ilişkiler alanındaki dinamik tartışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present era of global politics, discerning the prospective trajectory of world affairs necessitates an inevitable imperative to intricately consider the evolution and metamorphosis of Asia. Within this contextual ambit, the envisioning of a global order by China, endowed as a rising power, assumes a cardinal import. Elucidating China's conceptualization of this global schema, its distinct positioning of itself as an exceptional entity therein, its explication of interrelations with other actors, and its perspective on the universality phenomenon, emerge as imperative undertakings. Amid the escalating discourse within the academic literature regarding the evolving contours of the emerging global order, this thesis endeavors to emphasize on the facets that render China increasingly exceptional, elucidating how China's praxis resonates across diverse domains. The study brings lucidity to the expansive literature on exceptionalism, offering insights into how China's narrative of exceptionalism, which encapsulates assertions of differentiation from the“others,”intersects with its narrative of peaceful rise and development. In line with this trajectory, the study has been constructed through the application of a qualitative research methodology, drawing upon secondary sources, including but not limited to academic literature, government reports, and news articles. Within the study, the discourse of China's high-ranking officials regarding the paradigm of peaceful rise is subjected to analysis, encompassing examinations of prominent articulations such as“harmonious society”and“shared future for humanity.”The investigation delves into the evolving and advancing rhetoric pertaining to Chinese exceptionalism, thereby contributing to an exploration of its shifting and burgeoning contributions.