Dijital dönüşümde hizasızlığın örgüt davranışları üzerindeki etkileri
The impact of misalignment in digital transformation on organizational behaviors
  1. Tez No: 815139
  2. Yazar: YAMAÇ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşüm kavramını literatür taraması ve sezgi yeteneği yaklaşımı ile yeniden modelleyerek, dönüşüme giren örgütlerdeki hizasızlığın örgüt davranışları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Literatürdeki çerçeveler ve olgunluk modellerinin incelenmesiyle ve pratikte dijital dönüşümü tecrübe eden örgütlerde icra seviyesindeki yöneticiler ile yapılan röportajların ışığında güncel bir dijital dönüşüm modeli tasarlanmıştır. Bu model üzerinden dijital dönüşümdeki hizasızlık, çalışan bağlılığı, çalışan performansı ve örgüt performansı verileri anket ile toplanmıştır. Veri analizi için temellendirilmiş teori ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Bulgular dijital dönüşümdeki hizasızlığın, çalışan bağlılığı üzerinden çalışan performansı ve örgüt performansını algısal olarak olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of misalignment in digitally transforming organizations on organizational behaviors, by remodeling the concept of digital transformation with a literature review and sense-making approach. An up-to-date digital transformation model has been designed in light of interviews with executive-level managers in organizations that have practical experience in digital transformation, along with the examination of frameworks and maturity models in the literature. Through this model, the data is collected with a questionnaire using scales of employee engagement, employee performance and organizational performance, and misalignment in digital transformation. Grounded theory and structural equation modeling were used for data analysis. Findings show that misalignment in digital transformation negatively affects employee performance and organizational performance with a full mediation effect of employee engagement.