Varisella aşısının varisella olguları üzerine etkisi: bir eğitim ve araştırma hastanesinde varisella (suçiceği) tanısı ile yatarak ve ayaktan takip edilen hastaların retrospektif değerlendirilmesi
The effect of varicella vaccine on varicella cases: Retrospective evaluation of inpatients and outpati̇ents wi̇th the diagnosis of varicella (chickenpox) in a training and research hospital
  1. Tez No: 815218
  2. Yazar: BEYZA AKTAY TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ERDAL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Rutin aşılamanın başladığı 2013 tarihi itibariyle suçiçeği tanısı alan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi, aşılama öncesi 2011-2013 tarihleri arasında hastanemiz acil ve polikliniklerine başvurarak ayaktan veya yatırılarak takip edilen olguların, aşılama programı başladıktan sonraki 2013-2021 dönemdeki olgularla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011- Aralık 2021 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kliniğinde suçiçeği tanısıyla yatarak ve ayaktan takip edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Araştırmanın analizi NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapıldı. İstatistiksel analizler için anlamlılık düzeyi p0,05). Gerek aşılama öncesi gerek sonrasında en sık görülen komplikasyon pnömoni olarak bulunmuştur. Çalışmada aşılama öncesi ve sonrasında antiviral tedavi uygulanması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Aşılama öncesi 63 hastanın %68,2'sine asiklovir tedavisi uygulanmışken, sonrasında yatışı yapılan 22 hastanın %90,9'una antiviral tedavi verilmiştir. Sonuç: Türkiye'de suçiçeği aşısının rutin aşı takvimine girmesi ile beraber hastaneye yatış oranları ve komplikasyonlar belirgin olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: With this study, it was aimed to retrospectively evaluate the patients diagnosed with varicella as of 2013, when the routine vaccination program started, and to compare the cases who were admitted to the emergency and outpatient clinics of our hospital between 2011-2013 and with the cases in the 2013-2021 period after the vaccination programme started. Material and Method: Inpatients and outpatients with a diagnosis of chickenpox in Zeynep Kamil Maternity and Children's Diseases Research and Training Hospital between January 2011 and December 2021 were included in the study. The analysis of the study was performed with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package programme. The significance level for statistical analyses was determined as p0,05). The most common complication both before and after varicella vaccination was pneumonia. The study did not find a statistically significant difference between antiviral treatment before and after vaccination (p>0.05). While 68,2% of 63 patients were treated with acyclovir before vaccination, 90,9% of 22 patients were treated with antivirals after vaccination. Conclusion: This study observes a significant decrease in the number of hospitalized patients with a diagnosis of varicella and the incidence of complications after the administration of varicella vaccination into Turkey's routine vaccination programme after 2013.