Türk ceza mahkemesinde şahsi dava ve gerekliliği sorunu
The personal action in Turkish criminal procedure laws and its necessary problem
  1. Tez No: 81523
  2. Yazar: ÖMER ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun gelişmediği eski zamanlarda suçların takibi fertler tarafından yapılmıştır. Ancak, zamanla ceza muhakemesi hukukunun gelişimine paralel olarak suçların devlet tarafından takibinde zorunluluk görülmüş ve bu zorunluluk savcılık kurumunu doğurmuştur. Bu gelişmeye rağmen bazı hukuk sistemlerinde ve Turk ceza muhakemesi hukukunda suçların fertler tarafından takibine imkan veren düzenlemeler vardır. Fertlerin yetkili mahkeme huzurunda açtıkları ve yürüttükleri dava türüne şahsi dava adı verilir.“Türk Ceza Muhakemesinde Şahsi Dava ve Gerekliliği Sorunu”adını taşıyan bu tez yedi bolümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şahsi davanın tanımı yapılmakta ve tarihsel temelleri açıklanmaktadır. Şahsi davanın tanımı yapılırken öncelikle farklı yazarların yapmış oldukları şahsi dava tanımlamalarına yer verilmekte daha sonra bunların sentezi yapılarak kendi tanımlamamız ortaya konulmaktadır. Şahsi davanın tarihsel temelleri açıklanırken eski çağlardan günümüze kadar ki gelişim anlatılmaktadır. Şahsi dava kurumunun gerekliliğine inanmadığımızdan ve bu kurumun kaldırılması gerektiğini savunduğumuzdan özellikle bu bölümde şahsi davanın gerekliliği sorunu üzerinde durulmaktadır.İkinci bolümde karşılaştırılmalı hukuktaki durum incelenmektedir. Bu inceleme yapılırken Anglo-Amerikan hukukunu kabul eden sistemler ayrı bir kısım olarak ele alınırken Fransa, Avusturya, İspanya, İsviçre modelleri ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Alman Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu bizim kanunumuzla benzerlik gösterdiğinden Alman hukuku ayrıca incelenmemiş yeri geldikçe benzerlik ve farklılıklar belirtilmiştir. Üçüncü bolümde şahsi davanın kapsamı ve özellik gösteren haller anlatılmıştır. Şahsi davanın kapsamı belirlenirken şahsi davaya konu olan suçlar açıklanmış ve şahsi dava açma imkanının bulunmadığı haller belirtilmiştir. Dördüncü bölümde şahsi davanın hukuki niteliği, beşinci bölümde şahsi davanın şartları, altıncı bölümde şahsi davanın açılması, yedinci bölümde son soruşturma ve kanun yolları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past when criminal procedure laws hadn't been proposed the crimes were evaluated by individuals. But with improvement of criminal procedure law the evaluation of crimes by state had become a must and so the public prosecutor institution was establihed. Thus some law systems and in Turkish Criminal Procedure laws there are arrangements which enable individuals to evaluate crimes. The actions which take place in the court by individuals is named as personal action. This thesis“The Personal Action in Turkish Criminal Procedure Law and its Necessary Problem”consists of seven section. In the first section“personal action”is defined and its historical basis is explained. As we define“personal action”the definitions by different authors are explained. After this with a synthesis of this defiritions our approach is discussed. The explanation of tih historical background includes the past and present. As we personally don't believe in the need of personal action and think it should be abondoned in this section we discuss this institution. In the second section comparable law situatuons are discussed. In this anlysis the systems of Anglo American law are discussedseperately from French, Austiria, Spain and Swiss models. As German criminal procedure law is similar to our system, its not analysed separately, but simularities and differences are emhasised when needed. In the third section the range of personal action and special cases are discussed. The contain of personal action is explained by the cirmes which can lead to them and cases where they can't be used. In the fourth section the personal action law specialities, in the fifth section the condition of personal action in the sixth section prefering of the voluntary bills and in the seventh part last investigation and the alternatives in the law are discussed.