Çalışan sessizliğinin iş performansına etkisinde yönetici desteğinin aracılık rolü
The mediating role of manager support in the effect of employee silence on job performance
- Tez No: 815303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan sessizliğinin iş performansına etkisinde yönetici desteğinin aracılık rolünün incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma modeli ve araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırmamızın örneklemi, rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen, Ankara şehrinde yaşayan 188 banka çalışanıdır. Bankacılık sektörü üzerinden yapılan bu araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, Çalışan Sessizliği Ölçeği, İş Performansı Ölçeği ve Yönetici Desteği Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 27 programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Ölçekler hesaplandıktan sonra, analize başlamadan önce tüm ölçüm araçlarının normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Parametrik testlerden olan Pearson Korelasyon analizi; ölçüm araçlarına ait puanların birbiri arasındaki ilişkiyi test etmek için, Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA testi; ölçüm araçlarına ait puanları üç ve daha fazla gruba göre karşılaştırmak için yapılmıştır. Basit Doğrusal Regresyon analizi ile yordayıcılık analizi, Process Macro 3.5 ile aracılık analizi yapılmıştır. Tüm analizler %95 güven aralığında ve p değeri .05 referans alınarak uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, çalışan sessizliğinin iş performansını negatif etkilediği belirlenmiştir. Çalışan sessizliğinin iş performansına etkisinde yönetici desteğinin aracılık rolü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of managerial support in the effect of employee silence on job performance. In line with this purpose, the research model and research hypotheses were developed. The sample of our research is 188 bank employees living in Ankara city, selected by random sampling method. In this research conducted on the banking sector, the survey method was used to collect data. Employee Silence Scale, Job Performance Scale and Manager Support Scale were used to collect the data. Data analysis was performed using SPSS 27 program. After the scales were calculated, it was checked whether all measurement tools met the assumption of normal distribution before starting the analysis. Pearson Correlation analysis, which is one of the parametric tests, was used to test the relationship between the scores of the measurement tools, Independent Samples t-test and ANOVA test were used to compare the scores of the measurement tools according to three or more groups. Predictive analysis was conducted with Simple Linear Regression analysis and mediation analysis was conducted with Process Macro 3.5. All analyses were performed with 95% confidence interval and p value .05. According to the results of the study, it has been determined that employee silence has a negative effect on job performance. Managerial support has a mediating role in the effect of employee silence on job performance.