İşyerinde dijital dönüşümün çalışanların iş tatmini ve performanslarına etkisi
The impact of digital transformation on employees' job satisfaction and performance in the workplace
  1. Tez No: 815305
  2. Yazar: NİHAL BÜYÜKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dijitalleşme, işletmelerin sadece mekanik süreçlerinde değil örgütsel dinamiklerinde de büyük değişim ve dönüşümlere neden olmaktadır. Bu değişimler, çalışma ortamını etkilemekte ve farklı fırsatlar ve riskler içermektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı, çalışanların dijitalleşme algıları ile iş tatmini, iş performansı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma, Ankara ilinde faaliyet gösteren firmaların çalışanlarından elde edilen verilere dayanan bir nicel alan çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, dijitalleşme algısı ile iş tatmini, iş performansı arasındaki ilişkileri inceleyen bütüncül bir model geliştirilmiştir. Bu model, çalışanların dijitalleşmeye yönelik algılarının, iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisini ve bunun yanı sıra örgütsel bağlılık ile olan ilişkisini analiz etmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, dijitalleşme algısı iş performansı ve iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahiptir. Yani, çalışanların dijital dönüşüm sürecine yönelik algıları arttıkça, iş performansı ve iş tatmini de artmaktadır. Bununla birlikte, analiz sonuçlarına göre, dijitalleşme algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir, yani bir ilişki bulunmamaktadır. Bu sonuçlar, işletmelerin dijital dönüşüm sürecine odaklanırken çalışanların algılarına ve tatminine daha fazla önem vermeleri gerektiğini göstermektedir. İşletmeler, dijitalleşmeyi başarıyla benimseyerek çalışanların iş tatmini ve iş performansını artırabilirler. Bu çalışma, literatüre katkıda bulunmanın yanı sıra, işletmelerin dijital dönüşüm sürecinde çalışanların rolünü anlamalarına yardımcı olacak önemli bilgiler sunmaktadır. İşletmeler, bu sonuçları kullanarak dijitalleşmeyi yönetme stratejilerini geliştirebilir ve çalışanlarını daha etkin bir şekilde destekleyebilirler.
Özet (Çeviri)
Digitalization causes significant changes and transformations not only in the mechanical processes of businesses but also in their organizational dynamics. These changes impact the work environment and involve various opportunities and risks. In this context, the main objective of this study is to examine the relationship between employees' perceptions of digitalization and job satisfaction, job performance, and organizational commitment. The research is conducted as a quantitative field study based on data obtained from employees of companies operating in Ankara, Turkey. A comprehensive model is developed in the study, which examines the relationships between digitalization perception, job satisfaction, and job performance. This model analyzes the impact of employees' perceptions of digitalization on job satisfaction and job performance, as well as its relationship with organizational commitment. According to the research findings, the perception of digitalization has a significant and positive impact on job performance and job satisfaction. In other words, as employees' perceptions of the digital transformation process increase, their job performance and job satisfaction also increase. However, according to the analysis results, the impact of digitalization perception on organizational commitment is not statistically significant, indicating no relationship. These results indicate that businesses need to pay more attention to employees' perceptions and satisfaction while focusing on the process of digital transformation. By successfully embracing digitalization, businesses can enhance employees' job satisfaction and job performance. This study not only contributes to the literature but also provides valuable insights to help businesses understand the role of employees in the process of digital transformation. Businesses can utilize these findings to develop strategies for managing digitalization and effectively support their employees.