Uluslararası pazarlamada işletmelerin ihracat pazarı seçimi
Export market selection in international marketing
  1. Tez No: 81568
  2. Yazar: ALİ ORHAN DEVREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Küçük ve orta ölçekli işletmeler için uluslararası piyasa girme yöntemlerinden ihracat faaliyeti ve ihracat özelinde, bu işletmelerin ihracat için pazarlama planı ve stratejileri hazırlama gerekliliği ve ihracat pazarı seçimi kunulanmn incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın Giriş bölümünde Türkiye'nin ihracatının yapısı ve gelişimi ve dünya ihracatındaki yeri ortaya konduktan sonra Türkiyenin ihracatta istenilen düzeye erişememesinin nedenlerinde biri; ihracat pazarlamasındaki plansız hareket ve ihracat pazarı seçiminde gerekli özenin gösterilmemesi olarak belirlenmiştir. Problem bu şelilde belirlendikten sonra çalışmanın Birinci Bölümünde, ihracatın uluslararasılaşma sürecinin başlangıcı olması nedeniyle, uluslararasılaşma süreci incelenmiş ve konyu işletme özelinde inceleyen modellere yer verilmiştir. Çalışmanın İkinci bölümündede uluslararası piyasalara girmede küçük ve orta ölçekli işletmeler için en optimal yol olan ihracat incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ihracat pazarı seçim yaklaşımı değerlendirilerek yapılan sha araştırması sonuçlarına yer verilmiştir. Ankara'da faaliyet gösteren 56 küçük ve orta ölçekli işletmeyle yapılan yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen saha araştırmasında en çarpıcı sonuç; araştırma kapsamındaki işletmelerin ihracat faaliyetine başlamada en önemli faktörlerden birisinin planlama olduğunu vurgularlarken, ihracat faaliyetlerinde herhengi bir planlama faaliyetine bulunmamalarıdır. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY Whether or not to commence exporting is a question frequently debated by the management of small and medium sized business. Because of this export market selection and export marketing planning are investigated. The reason of choosing these points can be reach after analyzing Turkish export performance, structure and share of world trade. It is obvious that the export performance of Turkey is not sufficient. One of the reason of this is the manager of small and medium sized business have not realize the importance of export market selection and export market planning. After establishing the main reason of chosen this topic, in the first chapter, internationalization process is investigated. The models which based on individual firms is taken account to explain the process, we accepted the internationalization process is stage based process. And the first stage is an exporting activities. In the second chapter, exporting as an international market entry mode is taken account. The benefit of exporting, the need to export plan and strategies is investigated. At the last chapter, a model is sought to reduce the demand which market selection places on small and medium sized business. The study is based on earlier work by Papadopoulos. 96