Bergama'da bir çevreci taban hareketi
Grassroots environmentalism in Bergama
  1. Tez No: 81572
  2. Yazar: ECEHAN BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAN ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Elinizdeki çalışma, Bergama yöresinde Bakırçay Ovasında bulunan Alacalar, Soğanlı, Tekkedere, Pınarköy, Kurfallı, Bozköy, Sandere, Eğrigöl, Ovacık, Çaltıbahçe, Narlıca, Çamköy, Tepeköy, Yalmzev, Küçükkaya, Süleymanlı ve Aşağıkırıklar isimlerindeki 17 köyün toplam nüfusu 7000 olan insanlarının 1989-1998 yıllan arasında Eurogold adlı çokuluslu şirketin topraklarında siyanür liçi yöntemiyle altın ayrıştırmasına karşı verdikleri mücadelenin nasıl oluştuğunu, yürütüldüğünü ve siyasal bilinç ve toplumsal cinsiyet ilişkileri düzeyinde nasıl bir dönüşüme yol açtığım tanımlamaya ve açıklamaya çalışıyor. Çalışma, 1997 Aralık- 1998 Mayıs ayları içinde Bergama'da 25 kişiyle yapılan derinlemesine görüşmelerin, Bergama'da bulunulan süre içinde yapılan katılımcı gözlemin ve Bergama'ya ilişkin çıkartılan çeşitli yayınların ve gazete arşivlerinin taranması sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesine dayanıyor. Çalışma boyunca, Bergama'da yürütülen mücadeleye ilişkin iki temel ve birbirini belirleyen soruya yamt aranmaya çalışılıyor: birincisi, Bergama'da on yıla yayılmış bir biçimde ortaya çıkan, kesintililik gösteren ve yer yer iniş-çıkışlara sahne olan toplumsal hareket, kuramsal olarak nasıl açıklanabilir; ikincisi ise, bu hareketin niteliği, siyasal bilinç ve toplumsal cinsiyet ilişkilerinin dönüşümünde nasıl bir olanak sağlar? Son olarak, çalışma, kuramsal tartışmalar ışığında halen sürmekte olan Bergama'daki toplumsal hareketin geleceği ve toplumsal etkileri hakkında bir tartışmayı başlatmayı umuyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study is trying to define and conceptualize the struggle of 7000 villagers of seventeen villages named Alacalar, Soğanlı, Tekkedere, Pınarköy, Kurfallı, Bozköy, Sandere, Eğrigöl, Ovacık, Çaltıbahçe, Narlıca, Çamköy, Tepeköy, Yalnızev, Küçükkaya, Süleymanlı and Aşağıkırıklar at Bakırçay with the multi-national company -Eurogold Mining Company- that searching gold with cyanide leach method in their soils. The study is based on the combined evaluation of three different methods: First one is, deep interviews done between December 1997 and May 1998 with 25 people who are participating the grassroots environmentalist movement in Bergama. The second source of information is participatory observation done while being in Bergama. And the last source of information is searching related archives of different institutions and newspapers. During the whole study, the two co-determinant answers of questions are trying to be answered. First question is that how can we categorize the interrupted and prolonged struggle in Bergama. And the second one is, what kind of possibility that this movement reveals on the transition of political consciousness and gender relations. Lastly, the study hopes to initiate a discussion on the future of Bergama grassroots environmentalism and the effects of it on the societal level.