A comparison and suggestions to enhance job satisfaction among foreign language teachers at a private school in Turkey: Analyzing face-to-face and online settings during the Covid-19 pandemic
Türkiye'de özel bir okuldaki yabancı dil öğretmenlerinin iş doyumunu artırmaya yönelik bir karşılaştırma ve öneriler: Covid-19 pandemisi sırasında yüz yüze ve çevrimiçi ortamların incelenmesi
- Tez No: 815769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mart 2020'de dünya çapında COVID-19 salgını ilan edilmesinin ardından, çeşitli insan ilişkileri dramatik dönüşümler yaşadı. Eğitim alanı bir istisna değildi. Kısa bir aradan sonra eğitimin devam edebilmesi için eylem planları yapıldı ve uygulandı. Eğitimciler, öğrenciler ve eğitimin idari sektörü dahil olmak üzere, ilgili tüm paydaşlar bu durumdan etkilendi. Bu çalışma, yakın zamanda sona eren COVID-19 pandemi dönemine odaklanarak, yabancı dil öğretmenleri arasında çevrimiçi ve yüz yüze iş memnuniyetini etkileyen faktörleri incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren özel bir K12 okulundaki yabancı dil öğretmenlerinin mesleki memnuniyet duygusunda rolü olan çeşitli unsurlar irdelenecektir. Ayrıca çevrimiçi eğitimde eğitimcilerin iş memnuniyetini negatif etkileyen kusurlar ve meseleler tartışılmaya çalışılacaktır. Bu amaçla, veri toplamak için anketler ve görüşmeler dahil olmak üzere nitel ve nicel araçların bir kombinasyonu kullanılmıştır. Sonuçlar, COVID-19 salgınını takip eden çevrimiçi eğitim programının, bazı faktörlerin yokluğu veya aşınması nedeniyle, eğitimcilerin iş memnuniyetini önemli ölçüde azalttığına işaret etmektedir. Bu çalışmada bu tür konular tartışılacak ve çalışma, öğretmenlerin çalışma koşullarının hem mesleki hem de kişisel olarak iyileştirilmesi için olası çözümleri ortaya koymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Following the declaration of COVID-19 pandemic across the globe in March 2020, various human affairs experienced dramatic transformations. Education sphere was no exception. Plans were made and practiced promptly so that learning could be resumed after a brief halt. All parties involved, including educators, learners, and administrative sector of the educations were affected. The present study aims to examine and compare factors that influence online and face-to-face job satisfaction among teachers of foreign languages, focusing on the recently ended COVID-19 pandemic era. It will probe into various elements that have a role in the sense of professional satisfaction on the side of foreign language teachers in a private K12 school in Turkey. It will also try to discuss the flaws and issues that perturb the educators' job satisfaction in online learning. To this end, a combination of qualitative and quantitative tools including questionnaires and interviews is used to collect data. Findings suggest that the online education program that followed the COVID-19 pandemic has drastically decreased the educators' job satisfaction due to the absence or dilapidation of certain factors. Such issues will be discussed, and the study will attempt to set forth possible solutions to improve the conditions for teachers both professionally and personally.