Kahkaha yogasının tip 2 diyabetli hastalarda kan glikoz değeri, hastalık algısı ve algılanan stres düzeyine etkisi
The effect of laughter yoga on blood glucose level, disease perception and perceived stress level in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 815864
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİME ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma, kahkaha yogasının Tip 2 diyabetli hastalarda kan glikoz değeri, hastalık algısı ve algılanan stres düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma ön test son test randomize kontrollü deneysel araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrin polikliniklerinde Tip 2 diyabetus mellitus (T2DM) tanısı ile takip edilen hastalar oluşturdu. Örneklemini ise power analizi yapılarak belirlenen 100 hasta (deney grubu=50, kontrol grubu =50) oluşturdu. Araştırmada hastaların deney ve kontrol gruplarına atanması için basit randomizasyon yapıldı. Deney grubundaki hastalara 8 seans kahkaha yogası seansı online olarak yaptırıldı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Kısa Hastalık Algısı Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki hastaların tantıcı özelliklerinin benzer olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to evaluate the effect of laughter yoga on blood glucose level, disease perception and perceived stress level in patients with Type 2 diabetes. Material and method: The research was carried out as a pre-test post-test randomized controlled experimental study. The universe of the research is Istanbul Dr. Patients followed up with the diagnosis of Type 2 diabetes mellitus (T2DM) in the endocrine outpatient clinics of Sadi Konuk Training and Research Hospital. The sample consisted of 100 patients (experimental group=50, control group=50) determined by power analysis. Simple randomization was used to assign patients to the experimental and control groups in the study. The patients in the experimental group were given 8 sessions of laughter yoga online.“Patient Description Form”,“Short Illness Perception Scale”and“Perceived Stress Scale”were used to collect data. Conclusion: It was determined that the descriptive characteristics of the patients in the experimental and control groups were similar.