Fen bilimleri öğretmenlerinin eğitim ortamlarını iletişim ve etkileşime dayalı olarak oluşturabilme düzeyleri
Levels of science teachers to create educational environments based on communication and interaction
- Tez No: 816043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin eğitim ortamlarındaki iletişim becerileri düzeyleri ile etkileşime dayalı anlam oluşturabilme durumlarını incelemek, iletişim ve etkileşimin sınıf içindeki yansımalarını belirlemektir. Çalışma karma araştırma yöntemlerinden paralel yakınsak desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Türkiye'nin kuzey doğusunda MEB'e bağlı ortaokullarda görev yapan 43 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Korkut (1996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği”ve Akman (2009) tarafından geliştirilen“Anlam Oluşturma Anketi”ve görüşme soruları kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında öğretmenlerin çoğunun çok yüksek oranda iletişim becerisine sahip oldukları görülmüştür. İletişim becerilerinin cinsiyetlere göre bir farklılaşma meydana getirmediği tespit edilmiştir. Ayrıca çoğu öğretmenin etkileşime dayalı anlam oluşturabildikleri ve iletişim becerileri ile etkileşim oluşturmalarının ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmayı yalnızca öğretmen görüşleri ile sınırlı tutmak yerine öğretmenleri eğitim ortamlarında gözlemleyecek şekilde yürütmek önerilmektedir. Bunun yanı sıra fen bilimleri öğretmenleri ve öğretmen adayları ile iletişim konusunda yapılan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar artırılmalıdır. Sınıf içi iletişim ve etkileşimin farklı durumlar üzerine etkilerinin araştırılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra öğretmenlere iletişim ve etkileşim ile ilgili hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the communication skills of science teachers in educational environments and their ability to create meaning based on interaction, and to determine the reflections of communication and interaction in the classroom. The study was carried out using parallel convergent design, one of the mixed research methods. The study group of the research consists of 43 science teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the north-east of Turkey. In the research,“Communication Skills Assessment Scale”developed by Korkut (1996) and“Meaning Making Questionnaire”developed by Akman (2009) and interview questions were used as data collection tools. Statistical analysis methods were used in the analysis of quantitative data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. Considering the findings, it was seen that most of the teachers had very high communication skills. It has been determined that communication skills do not differentiate according to genders. In addition, it was determined that most teachers were able to create meaning based on interaction and that their communication skills and interaction creation were related. It is recommended to conduct the study in a way that observes teachers in educational environments, rather than limiting them to teacher opinions. In addition, it is seen that the studies on communication with science teachers and teacher candidates are limited. Studies on this subject should be increased. It is recommended to investigate the effects of classroom communication and interaction on different situations. Moreover, it is recommended that teachers be given in-service training on communication and interaction.