E-ticaret sektöründe verinin analizi, işlenmesi ve hazırlık evreleri
Analysis, processing and preparation stages of data in e-commerce sector
- Tez No: 816117
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Elektronik ticaret,“mal ve hizmetlerin elektronik yollarla üretimi, dağıtımı, pazarlanması, satışı veya teslimi”olarak bilinmektedir. Elektronik ticaret işletmeleri; evler, kişiler, hükümetler ve diğer devlet veya özel kuruluşları arasında gerçekleştirilir. Elektronik ticaretin tanımı, güçlü ve zayıf yönleri, elektronik ticaretin tarihsel süreci açıklanmaktadır. Bu çalışma e-ticarete katılmak isteyen bireyler ve işletmeler için bir rehber niteliğindedir. Bu çalışma ışığında görülmüştür ki veri, dijital pazarlamanın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Verinin analizi, yorumlanmasıyla birlikte işletmeler daha doğru reklam bütçe çalışmaları yaparak daha iyi sonuçlar elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce, known as the 'production, distribution, marketing, sale, or delivery of goods and services through electronic means,' encompasses transactions between homes, individuals, governments, and other public or private entities. This study provides a comprehensive guide for individuals and businesses seeking to engage in e-commerce, covering the definition of electronic commerce, its strengths and weaknesses, and its historical progression. In light of this research, it is evident that data has become an essential component of digital marketing. By analyzing and interpreting data, businesses have been able to execute more accurate advertising budget strategies, resulting in better outcomes.