Adneksiyal kitlelerde uluslararası over tümör analizi kriterlerinin post-operatif patoloji sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of international ovarian tumor analysis (IOTA) criteria with postoperative pathology results in adnexal masses
- Tez No: 971283
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Internatonal Ovaran Tümor Analysis (IOTA) grubunun geliştirdiği Basit Kurallar modelnin adneksiyal kitlelerin benign veya malign sınıflandırılmasındaki tanısal doğruluğu ve uygulanabilirliğ değerlendirilmiştir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya, retrospektif olarak değerlendirilen toplam 79 hasta dahil edilmiştir. Vakalar, ultrasonografik olarak IOTA basit kurallarına göre sınıflandırılmış; sonuçlar histopatolojk tanılarla karşılaştırılmıştır. IOTA basit kurallarının duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerler ile genel doğruluğu hesaplanmıştır. Ayrıca yöntemle histopatolojik tanılar arasındaki uyum kappa test ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Vakaların %26.6'sı malign, %8.9'u borderline patolojiye sahipti. IOTA basit kuralları, olguların %93.7'sine başarıyla uygulanabldi. Modelin histopatolojik tanılar ile arasında yüksek düzeyde anlamlı uyum saptandı (kappa = 0.744, p = 0.000). Modelin malignite öngörüsündeki sensitivitesi %92, spesifitesi %93, doğruluğu %93, pozitif prediktif değer %88, negatif prediktif değer %95 olarak bulundu. ROC analizlerine göre AUC değer 0.930 (%95 CI: 0.859 – 1.002) idi. Sonuç: IOTA basit kuralları, ek sonografik eğitim ve ileri düzey deneyim gerektirmeksizin, adneksiyal kitlelerin benign ve malign ayrımında yüksek duyarlılık ve özgüllükle güvenlir sonuçlar sunmaktadır. Bu yönüyle, klinik pratikte özellikle malignite riski taşıyan lezyonların ön değerlendirmesinde etkin ve uygulanabilir bir tanısal araç olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the diagnostic accuracy and applicability of the Simple Rules model developed by the International Ovarian Tumor Analysis (IOTA) group in distinguishing between benign and malignant adnexal masses. Materials and Methods: A total of 79 patients with adnexal masses were retrospectively analyzed. Each case was classified preoperatively using the IOTA Simple Rules based on ultrasonographic findings. The diagnostic performance of the model—including sensitivity, specificity, accuracy, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV)—was calculated by comparing the results with final histopathological diagnoses. Agreement between the IOTA classification and histopathology was assessed using the kappa statistic. Results: Among the 79 cases, 26.6% were malignant and 8.9% were borderline tumors. The IOTA Simple Rules could be successfully applied in 93.7% of the cases. A high level of significant agreement was found between the model and histopathological diagnoses (kappa = 0.744, p = 0.000). The model demonstrated a sensitivity for predicting malignancy of 92%, a specificity of 93%, an accuracy of 93%, a positive predictive value of 88%, and a negative predictive value of 95%. According to the ROC analysis, the AUC value was 0.930 (95% CI: 0.859–1.002). Conclusion: The IOTA Simple Rules model is a reliable and effective diagnostic tool for preoperative classification of adnexal masses, even when used by non-expert sonographers. Its high sensitivity, specificity, and applicability make it a valuable method in routine clinical practice for early detection and management planning of ovarian malignancies.