Exploring 9th-grade students' well-being in a public school context in Turkey
Türkiye'de bir devlet okulu bağlamında 9. sınıf öğrencilerinin iyi olma hallerinin incelenmesi
  1. Tez No: 816332
  2. Yazar: DİLA BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YURDAIŞIK DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Öğrencilerin akademik performanslarını ve hayattaki başarılarını etkileyen faktörlerden biri de psikolojik durumlarıdır. İyi olma hali, bu psikolojik durumun en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilir ve“kişinin tam kapasitesini gerçekleştirebildiği, başarılı ve yaratıcı bir şekilde çalışabildiği, güçlü kişilerarası ilişkiler kurabildiği ve topluma katkıda bulunabildiği”bir durum olarak tanımlanır (Beddington vd., 2008, s. 1057). Uzun yıllar boyunca psikoloji ve eğitim, iyi olma hali fikrini hem kullanmış hem de kapsamlı bir şekilde araştırmıştır. İyi olma hali geniş bir konudur ve okul ortamı, sosyal ilişkiler, okulun yapısal özellikleri ve olanakları ve daha pek çok faktörden etkilenir. Sonuç olarak, bu konu tartışılırken bağlam dikkate alınmalıdır. Bu bilgiler doğrultusunda, bu çalışma 9. sınıf öğrencilerinin devlet okulu ortamında iyi oluşlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, öğrencilerin iyi oluş düzeyleriyle ilişkili değişkenler (okul ortamı, okula bağlılık ve güvenlik, öğrencilerin cinsiyeti, akranları ve öğretmenleriyle ilişkileri ve okul yaşamına ilişkin algıları) karma yöntem tekniği kullanılarak incelenmiştir. Nicel veriler, Kern ve diğerleri (2016) tarafından uyarlanan EPOCH Ergen İyi Oluş Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Buna ek olarak, yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak nitel veriler toplanmıştır. Anket bulguları değerlendirildiğinde, öğrencilerin genel iyi olma hali puanının orta düzeyde olduğu ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca, görüşme yanıtları analiz edildiğinde, öğrencilerin okul ortamında mutlu oldukları, öğretmenleri ve akranlarıyla iyi iletişim kurdukları, çeşitli etkinliklere katıldıkları ve okul ortamında kendilerini güvende hissettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One factor that impacts students' academic performance and success in life is their psychological state. Well-being is considered one of the most crucial elements of this psychological state and is defined as a condition“in which a person can realize their full capacity, work successfully and creatively, establish strong interpersonal relationships, and contribute to the community”(Beddington et al., 2008, p. 1057). For many years, psychology and education have both employed and extensively investigated the idea of well-being. Well-being is a broad subject and it is influenced by several factors; including the school context, social relations, structural features and facilities of the school, and many more. As a result, the context must be taken into account while discussing this topic. In line with the information, this study aims to explore the well-being of 9th-grade students in the public school context. In the study, variables (school context, school engagement and safety, students' gender, relations with peers and teachers, and their perceptions of school life) related to students' well-being levels were examined by using a mixed-method technique. The quantitative data were collected using The EPOCH Measure of Adolescent Well-being, adapted by Kern et al. (2016). In addition, qualitative data were collected using semi-structured interviews. When the survey findings were evaluated, the students' overall well-being score was moderate, and there was no significant difference in terms of gender. Besides, when the interview responses were analyzed, it was revealed that students were happy in the school context, communicated well with teachers and peers, participated in various activities, and felt safe in the school context.