Kalite Yönetim Sistemi (ISO9001) altyapısına uygun insan kaynakları yönetimi model önerisi: Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Örneği
Human resources management model proposal suitable for quality management system (ISO9001) Infrastructure: Example of Sakarya Water and Sewerage Administration (SASKİ)
  1. Tez No: 816406
  2. Yazar: MAHMUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsan kaynakları yönetimiyle ilgili yapılacak çalışmaların kamu ya da özel sektör farkı olmadan hepsini kapsayacak şekilde belirli standartlarda tasarlanması, uygulanması, sürdürebilir olması ve bireylerden bağımsız bir şekilde sürekli iyileştirmeyle ayakta durabilmesi için Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001) ile desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bakış açısıyla çalışmada, hem insan kaynakları hem de kalite yönetim sistemi ihtiyaçlarını temel düzeyde karşılayabilecek, saha çalışmalarından optimum düzeyde bilgi edinilmesini sağlayacak ve böylelikle işletmelerin bu altyapıyı kullanarak kendine özgü dinamik bir insan kaynakları yönetimi modeli geliştirmelerine imkan sağlayacak bir yapı tasarlanması amaçlanmıştır. Üç bölüm içeren bu çalışmanın birinci bölümünde İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetim Sisteminde yer alan bileşenlere dair tanımlamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, bir karşılaştırma tablosu yapılarak her iki yönetim sisteminde yer alan bileşenlerin birbiriyle uyumu ve model altyapısında kullanılacak alanların tespiti yapılmıştır. İnsan Kaynakları Yönetimi temel fonksiyonlarını öncelikleyerek çalışılacak formun minimum hangi düzeyde yapılandırılması gerektiği ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde, her iki yönetim sistemine hizmet eden altyapı bileşenlerinin ihtiyaç duyduğu verilerin sahadan toplanması ve derlenmesi esnasında karşılaşılan zorluklara ve çözüm önerilerine dair bilgilere yer verilmiştir. Keşfedici sıralı karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada sonucunda elde edilen parametrelerin“Kalite Yönetim Sistemi Altyapısına Uygun Bütünleşik İnsan Kaynakları Yönetimi Formu”adıyla bilgi formuna dönüşmesi sağlanmıştır. Bu form aracılığıyla yapılacak saha uygulaması ile zamandan, işgücünden ve maliyetlerden ciddi anlamda tasarruf sağlanabileceği görülmüş ve İnsan Kaynakları Yönetimini bu form üzerinden yapılandıran bir kuruluşun ISO9001 Kalite Yönetim Sistemine dair veri ihtiyaçlarını %78,2 oranında karşıladığı görülmüştür. Sonuçta, çalışmanın amacına uygun olarak belirli standartlarda, sürdürülebilir, iyileştirilebilir bir model altyapısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is of great importance to support the ISO 9001 Quality Management System in order for the studies to be carried out on human resources management to be designed, implemented, sustainable and to be able to stand with continuous improvement independently of individuals, in a way to cover all of them, regardless of the public or private sector. From this point of view, it is aimed to design a structure that can meet both human resources and quality management system needs at a basic level, provide optimum information from field studies, and thus enable businesses to develop a unique dynamic human resources management model by using this infrastructure. In the first part of this study, which consists of three parts, definitions of the components in the Human Resources and Quality Management System are given. In the second part, a comparison table was made and the compatibility of the components in both management systems with each other and the areas to be used in the model infrastructure were determined. By prioritizing the basic functions of Human Resources Management, it has been revealed at what level the form to be studied should be structured at a minimum. In the third chapter, information about the difficulties encountered during the collection and compilation of the data needed by the infrastructure components serving both management systems and solutions are given. The parameters obtained as a result of the research, which was carried out using the exploratory sequential mixed method, were transformed into an information form with the name“Integrated Human Resources Management Form Suitable for Quality Management System Infrastructure ”. With the field application to be made through this form, it has been seen that significant savings can be achieved from time, labor and costs, and it has been observed that an organization that structures its Human Resources Management through this form meets the data needs of the ISO9001 Quality Management System at a rate of 78.2%. As a result, a sustainable and curable model infrastructure has been established in accordance with the purpose of the study.