Ebeveyn aldatması ile romantik ilişkilerdeki aldatma eğilimi ilişkisinde bağlanma, ilişki doyumu ve cinsiyetin rolü
The role of attachment, relationship satisfaction and gender in the relationship between parental infidelity and the tendency towards infidelity
  1. Tez No: 816415
  2. Yazar: TUĞBA CEREN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada ebeveyn aldatması bilgisine sahip olmanın yetişkin romantik ilişkilerdeki aldatma eğilimine olan etkisi ve bu etki üzerinde bağlanma, ilişki doyumu ve cinsiyetin rolünün incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın katılımcıları 18-65 yaş arasında, en az 6 aydır bir romantik ilişki içinde olan 751 kişiden oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda katılımcılara Yakın İlişkilerde Yaşantılar II Ölçeği, İlişki Doyumu Alt Ölçeği ve Aldatmaya Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda ebeveyn aldatması bilgisinin aldatmaya yönelik tutumu etkilemediği bulunmuştur. Buna karşın, ebeveyn aldatması bilgisinin gerçek aldatma davranışı ile ilişkili saptanmıştır. Kaçıngan bağlanmanın düşük ilişki doyumunun aldatmaya yönelik tutumu yordadığı görülmüştür. Bulgular cinsiyete göre farklılıklar göstermiştir. Erkeklerin kadınlara göre aldatmayı daha kabul edici tutumlar sergilediği, kadınların ise erkeklere göre kaygılı ve kaçıngan bağlanma stili özelliklerini daha çok sergilediği görülmüştür. Erkeklerin kadınlara göre daha fazla aldatma davranışı belirttiği saptanmıştır. Bulgular ilgili alanyazın kapsamında tartışılmış, klinik alan çalışmaları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of having knowledge of parental infidelity on the tendency towards infidelity in adult romantic relationships, and also to examine the role of attachment, relationship satisfaction and gender on this effect. The participants of the study consist of 751 people between the ages of 18-65 who have been in a romantic relationship for at least 6 months. In line with the purpose of the study, the Experiences in Close Relationships II Scale, the Relationship Satisfaction Subscale, and the Attitude Towards Infidelity Scale were administered to the participants. As a result of the statistical analyzes, it was found that the knowledge of parental infidelity did not affect the attitude towards infidelity. In contrast, knowledge of parental infidelity was found to be associated with actual infidelity behavior. It was determined that avoidant attachment style and low relationship satisfaction predicted attitude towards infidelity. Findings differed by gender. Accordingly, men exhibit more accepting attitudes to infidelity than women. In addition, women exhibited more anxious and avoidant attachment style features than men. It was found that men indicated more infidelity behavior than women. The findings were discussed within the scope of the related literature. A set of suggestions for clinical field studies was provided.