Kronik bel ağrılı hastalarda egzersiz ve lokal dekompresyon cihazının ağrı ve engellilik üzerine etkisi
Effects of exercise and local decompression device on pain and disability in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 816453
  2. Yazar: NAZİR RZALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBÜKE ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bel ağrısı küresel çapta her yaş grubundan insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Yüksek sağlık maaliyetlerinin yanında, iş gücü kaybı ve ekonomik yüke de yol açması nedeniyle tedavi edilmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrısı bulunan bireylere uygulanan lumbal stabilizasyon egzersiz tedavisinin ve bu tedaviye ek olarak uygulanan lokal dekompresyon cihaz tedavisinin lumbal bölge eklem hareket açıklığı (mobilite), ağrı ve engellilik üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada gönüllü 30 katılımcı, Deney ve Kontrol grupları olmak üzere 2 gruba rastgele olarak kapalı zarf yöntemiyle randomize edildiler. Katılımcıların lumbal bölge eklem hareket açıklığı ölçümü gonyometre ile, hissettikleri ağrı şiddetleri Görsel Analog Skala ile ve fonksiyonel durumları (engellilik) Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Skalası ile tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere toplamda iki kez değerlendirildi. Deney grubundaki katılımcılara hem lumbal stabilizasyon egzersiz tedavisi hem de lokal dekompresyon cihaz tedavisi uygulanırken kontrol grubuna sadece lumbal stabilizasyon egzersiz tedavisi uygulandı ve her iki tedavi de haftanın beş günü olacak şekilde dört hafta boyunca toplam 20 seans uygulandı.
Özet (Çeviri)
Low back pain is an important health problem affecting people from all age groups globally. In addition to high health costs, it is important to be treated because it causes loss of workforce and economic burden. The aim of this study is to compare the effects of lumbar stabilization exercise therapy applied to individuals with chronic low back pain and local decompression device therapy applied in addition to this treatment on lumbar joint range of motion (mobility), pain and disability. In the study, 30 volunteer participants were randomly randomized into 2 groups, Experimental and Control groups, using the closed envelope method. The lumbar joint range of motion measurement of the participants was evaluated with a goniometer, the pain intensity they felt with the Visual Analog Scale, and their functional status (disability) with the Oswestry Low Back Pain Disability Scale before and after the treatment, in total, twice. While both lumbar stabilization exercise therapy and local decompression device therapy were applied to the participants in the experimental group, only lumbar stabilization exercise therapy was applied to the control group, and both treatments were applied five days a week for a total of 20 sessions for four weeks.