Kronik bel ağrısı olan hastaların tedavisinde ultrasonografi rehberliğinde derin paravertebral periforaminal ozon enjeksiyonunun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of ultrasound guided deep paravertebral periforaminal ozone injection in the treatment of patients with chronic low back pain
- Tez No: 869099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAY TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bel ağrısı toplumdaki her bireyin yaşam boyu karşılaşma ihtimali sık olan bir rahatsızlıktır. Kronik bel ağrısı 12 haftadan uzun süren bel ağrısı olarak tanımlanır ve toplumda ciddi oranda sakatlığa yol açar. Tedavisinde konservatif, farmakolojik, girişimsel ve cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu çalışmada, kronik bel ağrısı ve radiküler ağrısı olan hastalarda ultrasonografi (USG) rehberliğinde yapılan derin paravertebral periforaminal ozon enjeksiyonu (PFOE) tedavisinin fizik muayene, ağrı, fonksiyonellik, yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemek ve floroskopi rehberliğinde yapılan transforaminal epidural steroid enjeksiyonu (TFESE) tedavisiyle karşılaştırmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 25 hasta PFOE tedavisi için çalışma grubuna, 25 hasta TFESE tedavisi için kontrol grubuna olmak üzere toplamda 50 hasta çalışmaya dahil edildi. PFOE grubundaki hastalara 1. hafta haftada 2 kez 10 µg/mL 5 ml, 2. hafta haftada 2 kez 15 µg/mL 5 ml olmak üzere toplam 4 defa USG rehberliğinde enjeksiyonları yapıldı. TFESE grubundaki hastalara ise floroskopi rehberliğinde 1 defa steroid (deksametazon 8mg/2ml 2 ml) ve lokal anestezik (2 ml %2 lidokain hidroklorür) enjeksiyonu yapıldı. Hastalara 2 ay süreyle bel ve karın kasları için ev egzersiz programı verildi. Hastaların fizik muayeneleri tedavi öncesi ve tedaviden sonra 2. ayda yapıldı. Hastaların ağrı skorları Vizüel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel değerlendirmeleri Oswestry Dizabilite İndeksi (ODI) ile ve yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) ile tedavi öncesi; tedavi sonrası 15. gün, 1. ay ve 2. ayda değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da tedavi sonrası bel VAS, bacak VAS ve ODI skorlarında anlamlı iyileşme saptandı (p0.05). ODI skorlarında ise 15. gün kontrolünde PFOE grubu lehine anlamlı iyileşme olduğu belirlendi (p=0.017). SF-36 değerlendirmesinde fiziksel fonksiyonda 1. ay (p=0.036) ve 2. ay kontrollerinde (p=0.047), emosyonel rol kısıtlılığı (p=0.036) ve vitalitede (p=0.025) 2. ay kontrollerinde, bedensel ağrıda (p=0.023) 1. ay kontrollerinde PFOE grubu lehine anlamlı iyileşme kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Low back pain is a common disorder that every individual in the society is likely to meet throughout his/her life. Low back pain lasting longer than 12 weeks is defined as chronic low back pain and causes serious disability in the community. Conservative, pharmacological, interventional and surgical treatment options are available in its treatment. In this study, it was aimed to determine the effects of USG-guided PFOE treatment on physical examination, pain, functionality, quality of life in patients with chronic low back pain and radicular pain and to compare it with fluoroscopy-guided TFESE treatment. Materials and Methods: A total of 50 patients were included in the study, 25 patients in the study group for PFOE treatment and 25 patients in the control group for TFESE treatment. The patients in the PFOE group received USG-guided injections for 4 times, 10 µg/mL 5 ml twice a week in the 1st week, and 15 µg/mL 5 ml twice a week in the 2nd week. Patients in the TFESE group were injected with steroid (dexamethasone 8mg/2ml 2 ml) and local anesthetic (2 ml 2% lidocaine hydrochloride) once under the guidance of fluoroscopy. The patients were given a home exercise program for the waist and abdominal muscles for 2 months. The physical examinations of the patients were performed before the treatment and 2 months after the treatment. The patients' pain scores were evaluated by VAS, functional assessments were evaluated by ODI, and quality of life were evaluated by SF-36 on the pre-treatment; 15th day, 1st month, and 2nd month after treatment. Results: Significant improvement was found in the low back pain VAS, leg VAS and ODI scores after the treatment in both groups (p0.05). ODI scores were found to be significantly improved in favor of the PFOE group at the 15th day control (p=0.017). In the SF-36 evaluation, a significant improvement was observed in favor of the PFOE group in physical function at the 1st (p=0.036) and 2nd (p=0.047) month controls, in the emotional role limitation (p=0.036) and vitality (p=0.025) at the 2nd month controls, and in physical pain (p=0.023) at the 1st month controls.