Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran ve stemi olmayan olguların frontal QRS-T açısının majör istenmeyen kardiyak olaylar ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship of frontal QRS-T angle with major adverse cardiac events in patients with chest pain application to the emergency department and without stemi
  1. Tez No: 816490
  2. Yazar: EMİNE ÇELİK SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DENİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında amacımız acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastaların frontal düzlem QRS-T [f(QRS-T)] 30 günlük süre içerisinde majör istenmeyen kardiyak olaylar ile ilişkisinin belirlenmesidir. Materyal-Metod: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde Aralık 2022 - Nisan 2023 tarihleri arasında 469 hasta ile gerçekleştirildi. Olguların demografik özellikleri, eşlik eden semptomlar, olgunun özgeçmişi, kronik hastalıkları, acil servise başvuru sırasındaki vital bulguları, hastanın troponin değerleri ve hastanın iletişim bilgileri veri toplama formuna kaydedildi. Acil servisteki değerlendirme sonrası hastaların başvuru sonlanımları, koroner anjiografi yapılıp yapılmadığı, koroner anjiografi yapılan hastalarda lezyon saptanıp saptanmadığı ve 30 günlük MİKO (major kardiyak olumsuz olay gelişimi) incelendi. Bulgular: Hastalar başvuruları sonrasındaki 30 gün içinde MİKO gelişip gelişmemelerine göre gruplandığında MİKO gelişen grubun f(QRS-T) açısı ortanca değeri 49, MİKO gelişmeyen hastaların f(QRS-T) açısı ortanca değeri 31 olarak bulundu. f(QRS-T) açısı ile MİKO gelişimi arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki bulundu. (p= 0.001) Tartışma: Çalışmamızın sonucunda, standart 12 derivasyonlu bir EKG'de geniş bir f(QRS-T) açısı, hem erkeklerde hem de kadınlarda MİKO'nun bağımsız bir göstergesidir. f(QRS-T) açısının artması ile 30 gün içinde MİKO gelişmesi arasında pozitif korelasyon saptanmıştır fakat bu ilişki klinikte hasta yönetimimizi etkileyecek ölçüde anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The main target of this project is to determine the association between 30-day Major Adverse Cardiac Events(MACE)in the frontal plane QRS-T angle[f(QRS-T)] in the selected group. Material-Methods: The project was executed by Health Sciences University Department of Emergency Medicine between December 2022- April 2022 with 469 cases after having approval from Health Sciences University Clinical Researches Ethical Committee. The demoghraphic features, concomitant symptoms, history, chronic diseases, troponin values, and vital signs of the case at the presentation were saved in the data form. The processes and endings of the presentations; if the case had, percutaneous coronary intervention status, whether any lesion is detected or not, and 30-day MACE were analyzed. Conclusion: If the cases were classified according that whether they have MACE or not, the median value of the f(QRS-T) angle is 49 in patients who had MACE. The median f(QRS-T) angle value of the patients who did not have MACE was detected as 31. We found a significant association between the f(QRS-T) angle and MACE statistically. (p=0.001) Discussion: To sum up, wide f(QRS-T) in 12-lead ECG is found an independent indicator. There is a positive correlation between MACE in 30 days and increasing of f(QRS-T), but this correlation is not significant as to effect to our management.