Minimalizm, maneviyat ve İslam'da sadelik üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on minimalism, spirituality and simplicity in İslam
- Tez No: 816607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENTEPE LOKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
18. yüzyılın sonlarından itibaren sanayi devriminin başlangıcı ve teknolojik ilerlemenin hızlanması, küreselleşen dünyada hem olumlu hem de olumsuz etkileri beraberinde getirmiştir. İnsanlar, bu olumsuz etkilerden kurtulmak amacıyla alternatif düşüncelere ve yaşam biçimlerine yönelmiştir. Bu yaşam biçimlerinden biri olan minimalizm, tüketim karşıtı bir yaşam biçimi olarak popülerliğini sürdürmektedir. Temelinde sadeliği önemseyen minimalist yaşam, insanların anlam arayışlarını ve daha mutlu bir yaşam isteklerini karşılamaktadır. Bu araştırmanın amacı, minimalizmin maneviyat ve İslâm'ın sadelik anlayışı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada, yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak nitel bir yöntem benimsenmiştir. Kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen 21 katılımcıdan veri toplanmıştır. Toplanan veriler, betimsel ve içerik analizi tekniklerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, elde edilen veriler“minimalizm”,“maneviyat”ve“İslâm'da sadelik”olmak üzere üç tema altında incelenmiştir. Katılımcıların ana temalara dair kavram tanımları belirlenmiş, minimalist yaşam biçimlerinin etkileri ve yaşanan değişimler üzerinde durulmuştur. Maneviyat temasında, katılımcıların maneviyat tanımları ve maneviyat düzeyleri incelenmiş, ayrıca minimalizm ile maneviyat ilişkisine dair görüşler ele alınmıştır. İslâm'da sadelik teması kapsamında ise, katılımcıların dini yaşantılarına dair bulgular değerlendirilmiş ve İslâm'ın sadelik anlayışı ile minimalizmin ilişkisine dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak, minimalist yaşam biçiminin getirdiği değişimler ile maneviyat arasında olumlu bir ilişki olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, minimalist yaşam ilkeleri ile İslâm'ın sadelik anlayışı arasında benzerlikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the late 18th century, the beginning of the industrial revolution and the acceleration of technological progress have brought both positive and negative effects in a globalizing world. People have turned to alternative ideas and lifestyles in order to get rid of these negative effects. Minimalism, one of these lifestyles, continues to be popular as an anti-consumerist lifestyle. Minimalist life, which emphasizes simplicity, meets people's search for meaning and their desire for a happier life. The aim of this study is to examine the relationship between the spirituality of minimalism and Islam's understanding of simplicity. In this study, a qualitative method was adopted using semi-structured interview technique. Data were collected from 21 participants determined by snowball sampling method. The collected data were subjected to descriptive and content analysis techniques. As a result of the research, the data obtained were analyzed under three themes:“minimalism”,“spirituality”and“simplicity in Islam”. The concept definitions of the participants regarding the main themes were determined, and the effects of minimalist lifestyles and the changes experienced were emphasized. In the theme of spirituality, the participants' definitions of spirituality and spirituality levels were examined, and the views on the relationship between minimalism and spirituality were also discussed. Within the scope of the theme of simplicity in Islam, the findings on the religious lives of the participants were evaluated and the relationship between the simplicity understanding of Islam and minimalism was emphasized. As a result, it is stated that there is a positive relationship between the changes brought about by the minimalist lifestyle and spirituality. In addition, similarities were found between minimalist life principles and Islam's understanding of simplicity.