Paratiroidektomi geçiren hastalarda retrospektif olarakklinik ve laboratuvar parametrelerin değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical and laboratory parameters in patients undergoing parathyroidectomy
  1. Tez No: 816633
  2. Yazar: KAMİLE BÜŞRA ÇAKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİA KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç:Primer hiperparatiroidizm (PHPT),dört paratiroid bezinin bir veya daha fazlasından aşırı paratiroid hormonu (PTH) salgılanmasıyla karakterize bir hastalıktır. Hastalık bir çok organ sistemini etkiler ve çeşitli semptomlara neden olur.Anormal paratiroid bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması, hastalığın en etkili tedavi yötemidir.Bu çalışma,PHPT nedeniyle ameliyat edilen hastaların preoperatif ve postoperatif değişkenleri sunmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metod:Bu çalışmaya paratiroidektomi operasyonu geçiren 35 hasta dahil edilmiştir.Paratiroid adenom tanısı alan ve paratiroidektomi sonrası takipte olan hastalardan rutin kontroller sırasında bakılan biyokimyasal tetkikler ve antropometrik ölçümler ve kemik dansitometre değelendirilecektir.Aynı zamanda çalışmaya ultrasonografi ile bakılan karotis intima media kalınlığı ve transtorasik ekokardiyografi ile bakılan epikardiyal yağ doku kalınlığı dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Primary hyperparathyroidism (PHPT) is a disease characterized by excessive secretion of parathyroid hormone (PTH) from one or more of the four parathyroid glands. The disease affects many organ systems and causes various symptoms. Surgical removal of abnormal parathyroid glands is the most effective treatment for the disease.This study aims to present the preoperative and postoperative variables of patients operated for PHPT. Method:This study includes 35 patients who underwent parathyroidectomy operation. Biochemical tests and anthropometric measurements taken during routine controls will be evaluated in patients diagnosed with parathyroid adenoma and followed up after parathyroidectomy.At the same time,carotid intima-media thickness measured by ultrasonography and epicardial adipose tissue thickness measured by transthoracic echocardiography were included in the study.