Decolonizing trauma in Ahdaf Soueif's The Map of Love, Monica Ali's Brick Lane, and Zia Haider Rahman's In the Light of What We Know
Bildiklerimiz ışığında Ahdaf Soueif'in Aşk Haritası, Monica Ali'nin Tuğla Şerit ve Zia Haider Rahman'ın haritasında kökolonizatörlük travması
- Tez No: 816681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yeni çağda, insanoğlunun hayatını alt üst eden ve onun refahını en az savaş kadar ağır etkileyen acı ve ıstırap anlarına daha fazla ışık tutmak gerekiyor. Michael Rehber'in kilometre taşı makalesinde önerdiği travma teorisi Kolonileştirince Travma Çalışmaları: 2008'de yayınlanan Bir Yanıt, Batılı olmayan toplumlarda öne çıkan travmatik anlara ses veriyor. Bu araştırma, üç sömürge sonrası romandaki travmatik anları Michael Rehber'in bakış açısıyla araştırmaya ve analiz etmeye çalışıyor. Çalışma dört bölüme ve bir sonuca ayrılmıştır. Giriş bölümü, teorik bir çerçeve olarak Michael Rehber'in kolondan arındırma teorisini araştırıyor. İkinci bölümde Rehber'in teorisi Ahdaf Soueif'in Aşk Haritasına uygulandı. Üçüncü bölüm, Rehber'in teorisine göre Monica Ali'nin Tuğla Şeridini analiz ediyor. Dördüncü bölüm, Rehber'in teorisi ışığında travmatik anların analiz edildiği Bildiklerimiz Işığında Ziya Haydar Rahman'ınkine adanmıştır. Bu romanları seçmek bir amaca yöneliktir. Dekolonize Edici Travma Teorisi farklı travma alanları aradığından ve sömürge sonrası anlatı bu araştırma için en iyi araçtır. Bu yazarlar İngiliz olmalarına rağmen Doğu kökenlidirler ve bu durum Batılı olmayanların travma anlarını daha gerçekçi bir şekilde sunmaya yardımcı olur. Bu da bu teoriye uyan çokkültürlülük rengini katıyor. Çalışma, Michael Rehber'in teorisinin sömürge sonrası anlatıya uygulanabilir olduğu sonucuna varıyor. Böylece, bu üç romanın yeni okumaları üretildi., bu teori ışığında gözle görülür ve başarılı bir şekilde araştırılmakta ve analiz edilmektedir. Okumaları üç romanın yeni okumaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the newfangled era, it is necessary to shed more light on the moments of pain and agony that disturb the life of the mankind and affect his/her wellbeing as heavy as those of the warfare. Michael Rothberg's theory of trauma that he proposed in his milestone essay The Decolonizing Trauma Studies: A Response published in 2008 gives voice to the traumatic moments which are allocated in the non-Western societies. This research tries to investigate and analyze the traumatic moments in three postcolonial novels from Michael Rothberg's perspective. The study is divided into four chapters and a conclusion. The introductory chapter, as a theoretical framework, investigates Michael Rothberg's decolonizing theory. In the second chapter, Rothberg's theory was applied to Ahdaf Soueif's The Map of Love. The third chapter analyzes Monica Ali's Brick Lane according to Rothberg's theory. The fourth chapter is dedicated to Zia Haider Rahman's In the Light of What We Know in which the traumatic moments are analyzed under the light of Rothberg's theory. Choosing these novels is purposeful. Since the Decolonizing Trauma Theory looks for different sites of trauma, and the postcolonial narrative is the best vehicle for this research. Although these writers are English novelists, they have Eastern roots, and this fact helps to present the moments of trauma of the non-Westerners more authentically. This adds the color of multiculturalism which fits this theory. The study reaches the conclusion that Michael Rothberg's theory is applicable to the postcolonial narrative. Moreover, the hidden sites of trauma in these three novels are investigated and analyzed noticeably and successfully in the light of this theory. Thus, new readings of these three novels were produced.