Anormal uterin kanaması bulunan ergenlerin akranlarına kıyasla yaşam kalitesi ve baş etme becerisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 816780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Anormal uterin kanaması olan ergenlerin Mensturasyon ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2023. Anormal uterin kanama (AUK) ergen kızlarda sık görülen bir menstural problemdir. Bu durum ergenlerin duygu durumlarını okul ve sosyal hayatlarını olumsuz etkileyebilir. Bu araştırmada AUK bulunan ergen kızların baş etme becerileri ile mentruasyona özgü yaşam kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza, Pediyatrik Kanama Anketi (Pediatric Bleeding Questionnaire) Puanlaması göre ve Mensturasyon Değerlendirme Anketi (Menstural Assessment Chart) 'ne göre AUK bulunan 167 ve165 kontrol grubu olmak üzere toplam 332 ergen dahil edilmiştir. Katılımcılar Ergenler İçin Baş Etme Ölçeği (ÇEİBO), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ (PedsQL))'ni ve çalışmacılar tarafından oluşturulan doğrudan Mensturasyon ilişkili yaşam kalitesini (MİYK) belirlemeye yönelik bir ölçek (Cronbach alfa: 0,896) doldurdular. AUK tanılı ergenlerin %10,1'inde ise kanama bozukluğu saptandı. ÇEİBÖ toplam ve alt boyutları puanları hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,056). AUK olan ergenlerde; toplam yaşam kalitesi puanı, okul ve fiziksel sağlık işlevselliği ile ilgili yaşam kalitesi puanı kontrol grubundaki ergenlere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeeyde düşük bulunmuştur (p=0,004; p=0,007). AUK olan ergenler ile kontrol grubundaki ergenler kıyaslandığında ise sosyalleşme (akranlar) ve duygusal işlevsellik yaşam kalitesi alt boyut puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık görülmemiştir (p=0,116; 0,063).
Özet (Çeviri)
Abnormal uterine bleeding (AUB) is a common menstrual problem in adolescent girls. AUB can negatively affect adolescents' mood, school life and socialization. The aim of this study was to determine coping skills and menstruation-related quality of life of adolescent girls with AUBAccording to Pediatric Bleeding Questionnaire Scoring and Menstrual Assessment Chart, a total of 332 adolescents, 167 patients with AUB and 165 control group, were included in our study. The participants completed the Adolescent Coping Scale (CEIBO), the Children's Quality of Life Scale (PedsQL) and a scale developed by the researchers to determine the directly menstruation-related quality of life. Bleeding disorder was found in 10.1% of adolescents diagnosed with AUB. When the CIBS sub-dimensions were compared between the patient and control groups, no significant difference was found between them (p=0.056). In adolescents with AUK; total quality of life score, and quality of life score related to school and physical health functionality were found to be statistically significantly lower than the adolescents in the control group (p=0.004; p=0.007). When the adolescents with AUK were compared with the adolescents in the control group, there was no significant difference between the Social functionality (peers) and emotional functionality quality of life sub-dimensions (p=0.116; 0.063).