Anormal uterin kanaması bulunan postmenopozal kadınlarda karaciğer sirozu ve siroz nedeniyle yapılan karaciğer transplantasyonunun endometrium histolojisi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of liver cirrhosis and liver transplantation due to cirrhosis on endometrial histology in postmenopausal women with abnormal uterine bleeding.
- Tez No: 862127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Anormal uterin kanaması olan postmenopozal kadınlarda karaciğer sirozu ve siroz nedeniyle yapılan karaciğer transplantasyonunun endometrium histolojisi üzerine etkisini incelenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, retrospektif kohort çalışmasıdır. 01 Ocak 2017 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne postmenopozal kanama şikayeti ile başvuran hastaların endometrial biyopsi sonuçları geriye dönük olarak incelendi. Çalışma grubunu daha önce siroz tanısı alan 54 hasta ve kontrol grubunu anormal uterin kanamaya sebebiyet verecek herhangi bir ek hastalığı bulunmayan 475 hasta oluşturdu. Bu iki grup endometrial biyopsi sonuçları açısından karşılaştırıldı. Çalışma grubu daha sonra siroz tanısı alan karaciğer transplantasyonu yapılmayan 28 kişi ve siroz nedeniyle karaciğer transplantasyonu yapılan 26 kişi olarak iki alt gruba ayrıldı. Çalışma alt grupları ve kontrol grubu endometrial biyopsi, yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), menopoz süresi, siroz tanısı ve karaciğer transplantasyonu üzerinden geçen süre açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol grubu ve siroz grubu yaş, VKİ ve ultrasonda ölçülen endometrium kalınlığı açısından benzerken, menopoz süresi siroz grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha uzundu (p=0,806, p=0,605, p=0,074, p=0,012, sırası ile). Endometrial biyopsi sonuçları açısından proliferatif veya sekretuar endometrium görülme oranı siroz grubunda anlamlı olarak daha azdı (p=0,04).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effect of liver cirrhosis and liver transplantation due to cirrhosis on endometrial histology in postmenopausal women with abnormal uterine bleeding. Materials and Methods: The study is a single-center, retrospective cohort study. Endometrial biopsy results of patients who applied to the Department of Gynecology and Obstetrics of Ümraniye Training and Research Hospital with complaints of postmenopausal bleeding between January 1, 2017, and December 31, 2023, were examined retrospectively. The study group consisted of 54 patients previously diagnosed with cirrhosis, and the control group consisted of 475 patients who did not have any additional disease that would cause abnormal uterine bleeding. These two groups were compared in terms of endometrial biopsy results. The study group was then divided into two subgroups: 28 people diagnosed with cirrhosis who did not undergo liver transplantation, and 26 people who underwent liver transplantation due to cirrhosis. Study subgroups and control groups were compared in terms of endometrial biopsy, age, body mass index (BMI), duration of menopause, cirrhosis diagnosis, and time since liver transplantation. Results: While the control group and the cirrhosis group were similar in terms of age, BMI, and endometrial thickness measured by ultrasound, the duration of menopause was significantly longer in the cirrhosis group than in the control group (p = 0.806, p = 0.605, p = 0.074, and p = 0.012, respectively). In terms of endometrial biopsy results, the incidence of proliferative or secretory endometrium was significantly lower in the cirrhosis group (p = 0.04).