Lateralizasyon öngörüsüyle kadın-erkek sağ ve sol hemiplejik hastalarda denge ve motor beceri, yaşam kalitesi, fonksiyonel bağımsızlık, anksiyete ve depresyon belirtilerinin karşılaştırılması
A comparison of balance and motor skills, quality of life, functional independence, anxiety and depression in female and male right and left hemplegic patients with the prediction of serebral lateralization
  1. Tez No: 816848
  2. Yazar: BAŞAK EZGİ ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
LATERALİZASYON ÖNGÖRÜSÜYLE KADIN-ERKEK SAĞ VE SOL HEMİPLEJİK HASTALARDA DENGE VE MOTOR BECERİ, YAŞAM KALİTESİ, FONKSİYONEL BAĞIMSIZLIK, ANKSİYETE VE DEPRESYON BELİRTİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Öğrencinin Adı: BAŞAK EZGİ ÜN Danışmanı: Prof. Dr. Necip KUTLU Anabilimdalı: Fizyoloji Amaç: İnme önemli fonksiyonel sekellere yol açar, bununla birlikte yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Çalışmamız lateralizasyon öngörüsü ile sol ve sağ hemiplejik bireylerin denge, günlük yaşam aktivitelerindeki fonksiyonel bağımsızlık, depresyon ve anksiyete belirtilerinin ve yaşam kalitesi düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız hemipleji tanısı almış 20 kadın 42 erkek sol ve sağ hemiplejik bireylerle gerçekleştirildi. Hastaların denge performansı Berg Denge Ölçeği ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığı Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ile değerlendirilmiştir. Depresif semptomlar Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile incelenmiştir. Hastaların yaşam kaliteleri EQ-5D-3L Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, el tercihleri Edinburg Lateralizasyon Anketi ile değerlendirilmiştir. Tüm veriler IBM SPSS Statistics 21.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Sol hemisfer lezyonlu olguların depresyon ve anksiyete düzeyleri anlamlı olarak daha yüksek, fonksiyonel bağımsızlık ve yaşam kalitesi skorları daha düşük saptanmıştır. Sağlakların içinde sol hemiplejiklerin Barthel skoru sağ hemiplejiklere göre daha yüksek, sağ hemiplejiklerin depresyon seviyeleri daha yüksektir. Solakların içinde sol hemiplejiklerin Barthel skoru sağ hemiplejiklere göre daha yüksektir. Sonuç: Sağlak olup dominant tarafı felç olan hastaların; solak olup dominant tarafı felç olan hastalara göre parametrelerde daha çok etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF BALANCE AND MOTOR SKILLS, QUALITY OF LIFE, FUNCTIONAL INDEPENDENCE, ANXIETY AND DEPRESSION IN FEMALE AND MALE RIGHT AND LEFT HEMPLEGIC PATIENTS WITH THE PREDICTION OF SEREBRAL LATERALIZATION Student's Name: Başak Ezgi ÜN Supervisor: Prof. Dr. Necip KUTLU Department: Physiology Aim: Stroke causes significant functional sequelae, and negatively affects quality of life. We aimed to investigate compare the balance, functional independence in daily living activities, depression and anxiety symptoms and quality of life levels of left and right hemiplegic individuals with the prediction of lateralization. Materials and Methods: Our study was carried out with 20 female and 42 male left and right hemiplegic individuals diagnosed with hemiplegia. Balance performance of patients was evaluated with Berg Balance Scale and independence in activities of daily living was evaluated with Barthel Index for Activities of Daily Living. Depressive symptoms were assessed with the Hospital Anxiety and Depression Scale. The patients' quality of life was evaluated with the EQ-5D-3L Questionnaire and their hand dominance were evaluated with the Edinburgh Handedness Inventory. All data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 21.0 software. Results: Left hemisphere lesions of cases depression and anxiety levels with were found to be significantly higher, and functional independence and quality of life scores were lower than right hemisphere lesions cases. Among right-handers, left hemiplegics have higher Barthel score than right hemiplegics, and right hemiplegics have higher depression levels. Among left-handers, left hemiplegics have a higher Bartel score than right hemiplegics. Conclusion: It was found that right-handed patients whose dominant side was paralyzed were affected more in parameters than left-handed patients whose dominant side was paralyzed.