Ebelerin mesleki aidiyet ve yetkinlik kullanım düzeyleri
Professional belonging and competence usage levels of midwives
  1. Tez No: 817064
  2. Yazar: EBRU ŞAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Amaç: Bu çalışmada; ülkelerin gelişmişlik seviyesinin en önemli göstergelerden biri olan bebek ve anne ölüm hızında büyük rol sahibi ebelerin, ülkemizdeki mesleki yetkinliklerini ne kadar kullanabildiklerini ve aidiyet düzeylerini toplum sağlığı açısından sağlık yönetimi bakış açısıyla ele almak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma da karma yöntem uygulanmıştır. Nicel olarak yürütülen birinci aşamada 300 ebeye online olarak sosyo-demografik soru formu ve Ebelik aidiyet ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistik analizleri SPSS 25 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasını oluşturan nitel kısımda 25 ebeye yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Katılımcıların görüşlerini ve deneyimlerini ortaya çıkarmak amacıyla fenomenoloji deseninden yararlanılmıştır. Elde edilen ifadelerin içerik analizi için MaxQda 2022 programından yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma da ebelik aidiyet ölçeği toplam puanı 91,93 olarak bulunmuştur. Ölçek alt boyutlarından duygusal aidiyet ölçek alt boyut puan ortalaması 28,91, mesleki rol ve sorumluluklarını yerine getirme ölçek alt boyut puan ortalaması 29,82, mesleki gelişme ve olanakları değerlendirme alt boyut puan ortalaması 19,59 ve meslekte görev ve yetki sınırı boyutu puan ortalaması 13,60 olarak bulunmuştur. Nitel araştırma kısmında ebelerle ortalama 34 dk görüşme yapılmıştır. İçerik analizi sonucunda 7 ana tema, 40 alt tema ve toplamda 1277 adet kodlama yapılmıştır. Sonuç: Araştırmaya katılan ebelerin, mesleki aidiyet düzeyleri yüksek bulunmuştur. Ebeler yeterlilik kavramı ile ilgili temel yeterlilik alanlarına uygun ifadelerde bulunmuşlardır. Ebelerin yetkinlik kavramını tanımlamada, yetkinliklerinin farkında olma ve uygulamada eksik oldukları belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre ebeler yetkinliklerini, uygulamada kullanamamakta ve görev alanlarının dışında farklı birimlerde çalıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; midwives, who have a major role in infant and maternal mortality rate, which is one of the most important indicators of the level of development of countries, were analysed. how much they can use their competences and their level of belonging in terms of public health It is aimed to address from a health management perspective. Materials and Methods: Mixed method was applied in the research. In the first quantitative phase, 300 midwives were administered online socio-demographic questionnaire and midwifery belonging scale. Statistical analyses of the data obtained were performed using SPSS 25 software. In the qualitative part of the second stage of the study, a semi-structured interview form was applied to 25 midwives. Phenomenology design was used to reveal the views and experiences of the participants. MaxQda 2022 programme was used for content analysis of the statements obtained. Results: In the study, the total score of the midwifery belonging scale was found to be 91.93. Among the sub-dimensions of the scale, the mean score of the emotional belonging scale sub-dimension was 28.91, the mean score of the scale sub- dimension of fulfilling professional roles and responsibilities was 29.82, the mean score of the sub-dimension of evaluating professional development and opportunities was 19.59, and the mean score of the dimension of duty and authority limit in the profession was 13.60. In the qualitative research part, midwives were interviewed for an average of 30 minutes. As a result of content analysis, 7 main themes, 40 sub- themes and a total of 1277 coding were made. Conclusion: The professional belonging levels of the midwives participating in the study were found to be high. Midwives made statements in accordance with the basic competence areas related to the concept of competence. It was determined that midwives were deficient in defining the concept of competence, being aware of their competences and in practice. According to the results of the study, midwives cannot use their competences in practice and are employed in different units outside their field of duty.