E-öğrenme projelerinde açık kaynak kodlu mesajlaşma servisleri ile oyunlaştırma tekniklerinin kullanımı: Örnek uygulama
Using open source messaging services and gamification techniques in e-learning projects: An example application
- Tez No: 817085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil öğrenmeyi amaçlayan öğrencilerin dijital oyunlar ve yarışmalar vesilesi ile kelime öğrenimine katkısının belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini birtakım dil öğrenim kursu ve topluluğu üyeleri oluşturacaktır. Araştırma, veri analizine dayalı bir çalışmadır. Araştırmanın verileri, dijital oyunlar ve yarışmalardan elde edilen sonuçlar üzerinden hesaplanarak elde edilecektir. Veriler değerlendirildiğinde öğrencilerin en çok hangi tip dijital öğrenme aracını benimsedikleri, hangi araçların onlar üzerindeki etkilerinin daha olumlu yönde olduğuna dair kümülatif bir veriye ulaşmak amaçlanmaktadır. Hızla gelişen teknoloji ile oyunlara daha çok akıllı telefonlardan eriştiklerini belirten öğrencilerin çoğu, dijital oyunların kelime öğrenimine ve iletişime katkı sağladığı konusunda olumlu görüş bildirmiştir. Bundan yola çıkarak; dijital ortamdaki dil öğreniminin hangi yollarla daha iyi gerçekleştirilebileceği, oyunlaştırmanın bu yollar üzerindeki etkileri gibi birtakım hususların araştırılmasında karar kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the contribution of students who aim to learn a foreign language to vocabulary learning through digital games and competitions. The sample of the research will be some language learning course and community members. The research is a study based on data analysis. The data of the research will be obtained by calculating the results obtained from digital games and competitions. When the data is evaluated, it is aimed to reach a cumulative data on which type of digital learning tool students adopt the most and which tools have more positive effects on them. Most of the students, who stated that they access the games more from smartphones with the rapidly developing technology, expressed a positive opinion that digital games contribute to vocabulary learning and communication. Based on this; It was decided to investigate some issues such as the ways in which language learning in the digital environment can be carried out better, and the effects of gamification on these ways.