It staffs' tendencies toward choosing effort sizing measure: Man/day vs story points
Bt çalişanlarinin eforlama ölçütü seçmeye yönelik eğilimleri: Adam/gün - story points karşilaştirmasi
- Tez No: 817472
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Efor tahmini, yazılım geliştirme projelerinin başarılı yönetimi için çok önemlidir. Adam-gün ve story points teknikleri, bir projenin tamamlanması için gerekli kaynakları ölçmek için profesyoneller tarafından yaygın olarak kullanılır. Bu çalışma, deneyim, esneklik, karmaşıklık, ekip çalışması ve performans izleme bağlamlarında adam-gün ve story points teknikleri arasındaki farkları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu iki teknikten birini kullanan profesyonellerle yapılan bir anketten yararlanarak, her bir yaklaşımın etkinliğini etkileyebilecek potansiyel farklılıkları araştırılmıştır. Beklenenin aksine proje uygulanabilirliği açısından adam-gün ve story points teknikleri birbiri arasında önemli farklılıklar ortaya koymamaktadır. Her iki teknik de deneyim, esneklik, karmaşıklık, ekip çalışması ve performans takibi bağlamında benzer sonuçlar göstermektedir. Bu bulgular, tahminleme tekniği seçiminin, tekniklerin kendilerine özgü avantajları veya dezavantajlarından ziyade bireysel tercihlere, ekip kültürüne veya özel proje gereksinimlerine daha fazla bağlı olabileceğini ortaya koymaktadır. Teknikler arasında önemli farklar olmadığı göz önüne alındığında, uygulayıcılar ve proje yöneticileri, ekiplerinin deneyimi ve çalışma tarzının yanı sıra yazılım geliştirme projesinin doğasına en uygun tahmin ölçüm birimini seçmeye teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Effort estimation is crucial for the successful management of software development projects. The man-day and story points techniques are widely employed by professionals to gauge the necessary resources for a project's completion. This study aims to explore the differences between the man-day and story points techniques in the contexts of experience, flexibility, complexity, teamwork, and performance tracking. The potential distinctions that made impact the effectiveness of each approach is investigated utilizing a survey of professionals who use either of these two techniques. Contrary to expectations, the analysis does not reveal significant differences between the man-day and story points techniques in terms of their applicability to various project dimensions like need for expertise, flexibility, complexity, teamwork and performance tracking. Both techniques show similar results in the contexts of experience, flexibility, complexity, teamwork, and performance tracking. These findings suggest that the choice of estimation technique may be more dependent on individual preferences, team culture, or specific project requirements rather than inherent advantages or disadvantages of the techniques themselves. Given the lack of substantial differences between the techniques, practitioners are encouraged to select an estimation method that best aligns with their team's experience and working style, as well as the nature of the software development project.