Ailenin eğitim sürecine katılımının ekonomik, kültürel ve sosyal sermayesi bağlamında değerlendirilmesi: Eskişehir örneği
Evaluation of the family's participation in the educational process in the context of its economic, cultural and social capital: The case of Eskişehir
- Tez No: 817527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖKTUNA YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma ailenin çocuğun eğitim sürecine katılımını ekonomik, kültürel ve sosyal sermaye bağlamında değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda Eskişehir'de saha çalışması yürütülmüş, ailenin eğitim sürecine katılımı sosyolojik perspektif ile ele alınmıştır. Araştırma nitel bir durum çalışması olarak desenlenmiştir. Bu kapsamda, aykırı örneklem tekniğiyle seçilmiş MEB'e bağlı iki ortaokulda, homojen örneklem tekniği ile her okuldan toplamda 10'ar 7. ve 8. Sınıf öğrencisi, 10'ar öğrenci velisi ve toplamda 11 öğretmen seçilerek toplamda 51 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veri toplanmıştır. Saha çalışması 21 Şubat- 01 Mayıs 2023 aralığında gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması sonucunda elde edilen bulgular; kültürel ve sosyal yaşantılar, akademik yaşam ve beklentiler ve ebeveynin çocuğun geleceğine katkısı olmak üzere üç ana tema bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek olan velilerin yoğun olduğu YSP okulu velilerinin bilişsel farkındalık, kültürel ve sosyal pratiklerin kazanımı, okul ile iletişim biçimi, okul dışı öğrenme fırsatı sunma ve ekonomik sermaye açısından DSP okulu velilerine göre avantajlı konumda olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca DSP okulundaki velilerin gerek ekonomik gerekse kültürel ve sosyal açıdan kaynakları sağlama konusunda yetersiz kaldığı görülmüştür. Bourdieu'nun ifade ettiği şekliyle mücadele içerisinde olan YSP ve DSP okulu velilerinin eşit şartlarda mücadele edemediği, YSP okulu velilerinin oyunu sahip olduğu sermaye doğrultusunda iyi okuyarak çeşitli strateji geliştirdiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to evaluate the participation of the family in the educational process of the child in the context of economic, cultural and social capital. In line with this purpose, as a result of the fieldwork conducted in Eskişehir, the participation of the family in the educational process has been considered from a sociological perspective. The research was conducted with a situation pattern within the framework of a qualitative study. In this context, data were collected through a semi-structured interview form with a total of 51 participants at Secondary School affiliated to the Ministry of National Education, selected using the contrary sampling technique, 10 students of 7th and 8th grade, 10 student parents from each school and a total of 11 teachers were selected using the homogeneous sampling technique. The field process lasted between the 21th of February and 1th of May 2023. Within the framework of the data obtained as a result of the field research, three main themes were identified under the heading of cultural and social lives, academic life and expectations, and the parent's contribution to the child's future, and thematic analysis was performed. The research results have shown that the parents of the YSP school, where the parents with a high socioeconomic level are concentrated, are in an advantageous position compared to the parents of DSP school in terms of cognitive awareness, acquisition of cultural and social practices, the way of communication with the school, providing out-of-school learning opportunities and economic capital. In addition, it was found that parents at DSP school were insufficient in providing resources both economically, culturally and socially. As Bourdieu expressed it, it has been revealed that YSP and DSP school parents who are in a struggle cannot fight on equal terms, and YSP school parents develop various strategies by reading the game well in accordance with the capital they have.