Travma Sonrası Stres Bozukluğunda Kortikal Eksitabilitenin Transkraniyal Manyetik Stimulasyon ile Ölçümü ve Saldırgan Davranışla İlişkisi
Measurement of Cortical Excitability with Transcranial Magnetic Stimulation and Relationship with Agressive Behavior at Post-Traumatic Stress Disorder
  1. Tez No: 817526
  2. Yazar: ABDULLAH BOLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Travma sonrası stres bozukluğunun kliniğinde kolay uyarılma ve tetikte olma hali önemli bir yer tutar. Hastalarda bu kliniğin oluşmasına neden olan mekanizmaların aydınlatılmasına çalışılmaktadır. TSSB hastalarındaki aşırı uyarılmışlık belirtilerinin bazı alt belirtileri ile saldırganlık arasında ilişki olduğu düşüncesinden yola çıkarak TSSB hastalarındaki saldırganlık ölçeği skorları ile transkranial manyetik stimulasyon (TMS) aracılığıyla yapılan elektrofizyolojik ölçümler arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır.Çalışmaya, DSM-IV'e göre TSSB tanısı alan 37 hasta ile 25 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Katılımcıların elektrofizyolojik ölçümleri TMS ile yapılmıştır. Hastalara Klinisyen Tarafından Uygulanan TSSB Ölçeği (CAPS), Olayın Etkisi Ölçeği (İES-R), Beck Anksiyete Ölçeği (BAE), Beck Depresyon Ölçeği (BDE), Buss Perry Saldırganlık Ölçeği, kontrol grubuna ise sadece Buss Perry Saldırganlık Ölçeği uygulanmıştır.Hastalardaki saldırganlık ölçeği puanları ile uyarılmışlık belirtileri arasında paralel bir ilişkili bulunmuştur. TMS ölçümlerinden kortikal eksitabilitenin (uyarılabilirliğinin) bir bulgusu olan motor uyarılma eşiği kontrol grubuna göre hasta grubunda anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Hastaların kortikal uyarılabilirliğini gösteren parametreler olan motor uyarılma eşiği ve kortikal sessiz periyot ile saldırganlık ölçek puanları arasında negatif ilişki bulunmuştur.Travma sonrası stres bozukluğu hastalarında kortikal uyarılabilirlikte bir artış olduğu ve bu artışın uyarılmışlık belirtileri ve saldırganlık davranışları ile dolaylı olarak ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hyperarousal and alertness play an important role in the clinic of Post-traumatic stress disorder (PTSD). It has been tried to shed light on the mechanisms that cause this clinical symptoms in patients. Based on the idea that there is a relationship between some subtypes of hyperarousal symptoms and aggression in patients with PTSD, we aimed to examine the relationship between electrophysiological measurements that was measured through transcranial magnetic stimulation (TMS) and aggression scale scores of PTSD patients.The study included 37 patients with a diagnosis of PTSD according to DSM-IV criteria and 25 healthy volunteers. Electrophysiological measurements of participants were made with TMS. Clinician-Administered PTSD Scale (CAPS), The Impact of Event Scale (IES-R), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), Buss Perry Aggression Questionnaires were administered to patients and only Buss Perry Aggression Questionnaire was administered to the control group.A positive correlation was found between scores of aggression in patients and arousal symptoms. Motor excitability threshold which is a sign of cortical excitability, one of TMS measurements, was significantly lower in the patient group than the control group. There was a negative correlation between aggression scale scores and the parameters of motor excitability threshold and cortical silent period which both shows cortical excitability of the patients.We concluded that there was an increase in cortical excitability in PTSD patients and this increase was indirectly associated with hyperarousal symptoms and aggressive behavior.