Özel sektör ve kamu çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının karşılaştırılması
Comparison of occupational health and safety awareness of private sector and public employees
- Tez No: 860021
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma kapsamında, kamu ve özel sektör çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) farkındalıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla seçilmiş sektörlerde (eğitim, inşaat, sağlık) kamu ve özel sektör çalışanlarına uygulanmak üzere literatür ve uzman görüşleri değerlendirilerek bir anket oluşturulmuştur. Bu anket 13.10.2023-15.01.2024 tarihlerini kapsayan dönemde yüz yüze 303 kamu ve özel sektör çalışanına uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde sosyo-demografik özelliklere yönelik sorular, ikinci bölümde işyeri ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından durum tespitine yönelik sorular, üçüncü bölümde ise çalışanların İSG farkındalığını ölçen sorular yer almaktadır. Araştırma kapsamında uygulanan anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre, kamu ve özel sektör çalışanlarının İSG farkındalık düzeyleri arasında genel olarak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Veriler SPSS® (Statistical Package fort he Social Sciences) istatistiksel paket program ile analiz edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yeterli ve düzenli olmaması durumunda karşılaşabilecek en büyük olumsuzluğun çalışılan işin güvenlik koşullarının risk teşkil etmesi olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it was aimed to compare the occupational health and safety (OHS) awareness of public and private sector employees. For this purpose, a survey was created by evaluating the literature and expert opinions to be applied to public and private sector employees in selected sectors (education, construction, health). This survey was administered face to face to 303 public and private sector employees in the period covering 13.10.2023-15.01.2024. The first part of the survey includes questions about socio-demographic characteristics, the second part includes questions about determining the situation of the workplace and employees in terms of occupational health and safety, and the third part includes questions measuring employees' OHS awareness. According to the findings obtained as a result of the survey conducted within the scope of the research, it was determined that generally there was a statistically significant difference between the OHS awareness levels of public and private sector employees. The data were analyzed with the SPSS® (Statistical Package for the Social Sciences) statistical package program. It has been stated that if occupational health and safety practices are not sufficient and regular, the biggest negativity that may be encountered is that the safety conditions of the job pose a risk.