Babalarıyla çatışma düzeyi yüksek ve düşük olan ergenlerin ve babalarının babalık rolüne ilişkin algılarının karşılaştırılması
The comparison of adolescents with high or loa conflict whit their fathers and their fathers on fathers role perception
- Tez No: 81756
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, babalarıyla çatışma düzeyleri düşük ve yüksek olan ergenlerin ve babalarının babalık rolüne ilişkin algıları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Bilecik İli merkezinde değişik liselerde okuyan, yaşları 15-17 arasında değişen, 45'i kız 31 'i erkek olmak üzere toplam 76 lise öğrencisinden ve babalarından oluşmaktadır. Bu 76 öğrenci, Genç-Anababa Çatışma Ölçeği Babalar Form'unun uygulanması sonucu, ortalamanın 1 standart sapma sağında ve solunda yer alan gençlerdir. Ortalamanın altındakiler, babalarıyla çatışma düzeyi düşük olan grubu, ortalamanın üstündekiler, babalarıyla çatışma düzeyi yüksek olan grubu oluşturmaktadır. Daha sonra bu gençlere ve babalarına, araştırmacı tarafından geliştirilen Babalık Rolü Algı ölçeği (BRAÖ) uygulanmıştır. Babalarıyla çatışma düzeyleri yüksek ve düşük olan gençler ile, babalarının babalık rolüne ilişkin algıları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını belirlemek için çift-yönlü varyans (2 x 2'lik desen) analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, gençler ile bu gençlerin babalarının babalık rolünü algıları arasında gençlerin lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çatışan grup ile çatışmayan grubun babalık rolü algı puanları arasında da anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Buna karşın, çatışmanın düşük veya yüksek olmasının, baba veya genç olmaya göre farklılık göstermediği belirlenmiştir.VII Babalar ve gençlerin Babalık Rolü Algı Ölçeği'nden aldıkları puanların çatışma durumundan bağımsız olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the perceptions related with the father's role of adults and fathers whose dispute levels are high and low with their fathers were compared. The samples of the study consisted of 76 high school students which 45 were girls and 31 were boys, between 15-17 years old being educated in different high schools located in city center of Bilecik and their fathers. These 76 students are the adolescents who got points below and over average as a result of implementing fathers form of Young-Parents Dispute Measurement, on 280 students seleted randomly. The ones below the average, consist the group whose conflict level with their fathers are low, the ones above the average, consist the group whose struggle level with their fathers are high. Later on Perception Measurement for Father's Role (PMFR), developed by the surveyor was applied on these adolescents and their fathers. In order to indicate whether the difference between the perceptions related father's role of fathers and of adolescents whose conflict levels with their fathers are high and low, are meaningful or not, double directional variance analysis (2x2 design) was performed. The results of the PMFR score shows a significant difference bettween the adolescents and the fathers of that group. The adolecent's score was found greater than the father's score. There is also a significant difference between the group who had conflict with each other and the group who hadn't conflict with each other. Otherwise, it is determined that the levelIX of conflict either becomes high or low do not differentiate according to being father or young.