Fear of crime and perception of risk: A sociological analysis of two neighbourhoods in Eskişehir
Suç korkusu ve risk algısı: Eskişehir'de iki mahallenin sosyolojik analizi
  1. Tez No: 817677
  2. Yazar: ALPER ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bireylerin hayat kalitesi, toplumsal birliktelik duygusu ve karşılıklı güven ortamına negatif yönde etki ettiği varsayılan suç korkusuna ilişkin birçok çalışma ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika gibi bölgelerde yürütülmüştür. Bu sebeple de temel amacı, iki mahalle üzerinden suç korkusu ve risk algısına dair betimsel bilgi üretmek ve suç korkusuna etki eden faktörleri belirlemek olan bu araştırmanın, Türkiye'deki dinamiklerin anlaşılması ve diğer araştırmalarla karşılaştırılması açısından önemli olduğu ifade edilebilir. Birçok çalışmada toplumsal cinsiyet, sosyo-ekonomik statü, bireylerin kendi mahallelerine dair algıları, geçmişte yaşadıkları suç mağduriyetleri ve risk algıları gibi suç korkusuna etki eden birçok farklı faktörün var olduğu iddia edilmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada suç korkusuna etki edeceği varsayılan bu faktörlere ilişkin genel bir analiz yapılmıştır. Eskişehir'in Yenibağlar ve Gültepe mahallelerinde 130 erkek ve 130 kadın katılımcıyı içerecek şekilde toplamda 260 katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre kadınların korku oranları erkeklere göre daha fazladır ve özellikle cinsel suçlar ele alındığında bu fark daha da anlamlı hale gelmektedir. Bireylerin mahallelerindeki düzensizliklere dair algıları, suç korkusunu ve risk algısını artırabilirken, mahalle uyumu ile suç korkusu arasında zayıf, negatif korelasyon tespit edilmiştir. Risk algısı ile suç korkusu güçlü ve pozitif bir ilişkiye sahiptir. Araştırmadan elde edilen en çarpıcı bulgu ise 260 katılımcının 70'inin son 12 ayda suç mağduriyeti yaşamış olması ve herhangi bir suçun mağduru olan katılımcıların, diğerlerine göre polis güçlerine daha az güven duyuyor olmasıdır. Son olarak uzak durma davranışı suç korkusu ve risk algısını azaltırken, savunma davranışının, korku ve riski artırabildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous studies on the fear of crime, which is believed to have a negative impact on an individual's quality of life, sense of social cohesion, and mutual trust, have been conducted primarily in Europe and the United States. For this reason, this research, the primary objective of which is to produce descriptive information on fear of crime and risk perception through two neighbourhoods and to determine the factors affecting fear of crime, is important for understanding the dynamics in Turkiye and comparing it to other studies. In numerous studies, it has been asserted that there are several factors that influence fear of crime, including gender, socioeconomic status, individual perceptions of their own neighbourhoods, prior crime victimisation, and risk perceptions. In this sense, the study provides a comprehensive analysis of these factors, which are assumed to influence fear of crime. In the Yenibağlar and Gültepe neighbourhoods of Eskişehir, a total of 260 individuals, including 130 men and 130 women, were surveyed. According to the findings of the study, women are more fearful than men, and this disparity becomes even more pronounced when sexual offences are considered. While individuals' perceptions of disorder in their neighbourhoods can increase their fear of crime and risk perception, a weak negative correlation between neighbourhood cohesion and fear of crime was discovered. The relationship between risk perception and fear of crime is robust and positive. The most unexpected finding of the research is that 70 out of 260 individuals have been victimised in the past year and that those who have been victimised have less trust in police. Finally, while avoidance behaviour reduces fear of crime and risk perception, defensive behaviour can increase fear and risk.