Hemşirelerde mesleğe bağlılık düzeyi ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between professional commitment and compassion fatigue of nurses
- Tez No: 817835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVAN ÇEVİK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışma, hemşirelerin mesleki bağlılıkları ile merhamet yorgunlukları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Bir devlet hastanesinde Nisan 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında görev yapan 180 hemşire ile yapılan tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Hemşire Tanıtım Formu','Mesleğe Bağlılık Ölçeği' ve'Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğuna Kolmogorov Simirnov normallik testi ile bakılmıştır (HMBÖ K-S: 0,074; p: 0,017; MYKÖ K-S: 0,068; p: 0,041).Veriler normal dağılım göstermediğinden Mann Whitney U, Kruskal Wallis testive Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %50'sinin 33 yaş ve üzerinde, %73,9'unun kadın, %57,8'inin lisans mezunu, %63,9'unun evli olduğu, %42,8'inin çocuğunun olmadığı belirlenmiştir. Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği toplam puan ortalaması 66,37±13,89 olup, Çaba gösterme istekliliği alt boyut puan ortalaması 30,72±7,79, meslek üyeliğini sürdürme alt boyut puan ortalaması 21,66±5,38, hedef ve değerlere inanç alt boyut puan ortalaması 13,98±2,94 saptanmıştır. Hemşirelikte Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği toplam puan ortalaması 58,86±24,38 olup, ikincil travma alt boyut puan ortalaması 20,22±10,35 mesleki tükenmişlik alt boyut puan ortalaması 38,63±16,25 olarak saptanmıştır.Mesleğe Bağlılık Ölçeği toplam puanı ile Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki saptanmıştır. Sonuç: Hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyleri arttıkça merhamet yorgunluğu düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the relationship between professional commitment and compassion fatigue of nurses. Materials and Methods:This is a descriptive cross-sectional study conducted between April 2022 and January 2023 with 180 nurses who worked in a state hospital.“Nurse Identification Form”,“Nursing Commitment Scale”and“Compassion Fatigue-Short Scale”were used to collect the data. Data were analyzed with SPSS 15.0 (Statistical Package Social Science). In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics were performed to identify demographic characteristics. The appropriateness of the data to normal distribution was examined by Kolmogorov-Simirnov normality test (HMBÖ K-S: 0,074; p: 0,017; MYKÖ K-S: 0,068; p: 0,041).Since the data did not show a normal distribution, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used. Findings: It was determined that 50% of the nurses participating in the study were 33 years of age or older, 73.9% were women, 57.8% were undergraduate graduates, 63.9% were married, and 42.8% did not have children. The mean score of the Commitment to the Profession Scale was determined to be 66,37±13,89. Willingness to Perform High Efforts, Continuationof Profession Membership, Faith to Professional Goals and Values subscales had means of 30,72±7,79, 21,66±5,38 and 13,98±2,94 respectively.The Secondary Trauma and Job Burnout subscales had means of 20,22±10,35 and 38,63±16,25respectively.mean score of the Compassion Fatigue-Short Scale was determined to be 58,86±24,38. A medium-level negative correlation between the total score of the Commitment to the Profession Scale and the Compassion Fatigue-Short Scale was determined. Conclusion: As the level of professional commitment of the nurses' increases, the level of compassion fatigue decrease.