Şii kelam sisteminde bilgi kaynakları
The Origians of knowledge in Shi'i theology
  1. Tez No: 81788
  2. Yazar: ADİLE TAHİROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Şîa'nın doğuşu, gelişmesi ve meşhur âlimlerinin görüşleri incelendiğinde Hz. Alî'nin merkezde yer aldığı, diğer konu ve olayların onun etrafında odaklaştığı görülür. Buna Şîa'nın Kur'ân-ı Kerîm anlayışında, hadîs kavramında rastlamak mümkündür. Kur'ân-ı Kerîm'den imametle ilgili âyetlerin çıkarıldığı yolundaki iddialar, haber kavramına Kur'ân-ı Kerîm ve Hz. Peygamber'in sözlerinden başka İmamların sözlerini de eklemeleri buna örnekdir. H. V. asırdan itibaren Şiî âlimler genelde Kur'ân-ı Kerîm'in tahrîf edilmediğini söyleyerek daha önce söylenen bu iddialara karşı çıkmışlardır. Bu âlimlerin başında, Şeyh Sadûk, Şeyh Müfîd, Ebû Cafer et- Tûsî ve Şerîf Murtazâ gelmektedir. Şiî kelâmcılar h. IV-V. asırlardan itibaren akıl kavramına çok önem vermişlerdir. Şeyh Müfîd (413/1022-23) aklın bir delîl ve bilgi kaynağı hâline getirilmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Akılcı hareket Şeyh Müfîd'le başlayarak onun talebesi Şerîf Murtazâ (436/1045) ile zirve noktasına ulaşmıştır. Müfîd'e göre aklın güvenli ve emin sonuçlara varması için vahyin yardımına ihtiyâcı vardır. Böylece akıl Şeyh Müfîd sisteminde Allâhu Teâlâ'nın vahyi ile konulan esâsları savunmak için kullanılmaktadır. Bununla Şeyh Müfîd İmâmiyye doktrini ile akıl arasında her hangi bir zıddiyet olmadığını söylemek istemiştir. Şerîf Murtazâ aklın yalnız başına dînin esâslarını ve ahlâkî zorunlulukları koyabileceğini söyleyerek akla verdikleri rol konusunda daha ileriye gitmiştir. Ayrıntılarda farklılık gösterseler de Şiîler diğer Müslüman mezhepleriyle aynı bilgi kaynaklarını, yani haberi, duyuları ve aklı kabul etmektedirler. Diğer farklılıklar ise İslâm kültürünün daha da zenginleşmesine hizmet etmektedir. 92 -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When one has examined the views of the famous scholars with regard to the origin and development of Shi'a, one would see that Ali occupies the central position; the other affairs were all developed around the figure of AN. We will see this attitude in the Shia's opinion on the Koran and the Hadith. The Shia's claim that some of the verses omited from the text of the Koran and their concept of Habar including the words of imams can be seen as the examples of this attitude. Some scholar of Shi'a from V century said that the Holy Koran has not changed. Shaikh Saduk and Mufid and Abu Jafar Tusi and Murtaza have defended this view. According to Mufid, reason needs the aid of revelaıion (sam') for attaining secure conclusions. In al- Mufid's system, reason is used to defend this basic doctrines which have been established through God's revelation. The theologians of Shi'a consider the concept of reason as important. For Al-Shaikh al-Mufid, (413/1022-23) reason has played a role in the proof (dalîl) and in the origin of knowledge. The rationalist movement started with al-Shaikh al-Mufid and arrived at peak point wi:h his student al-Sharif al-Murtaza (436/1044-45). Al-Shaikh al-Mufid defended the role of reason in the Kalam. His use of reason is jenerally defensive. He wants to show that there is no conflict between imamite doctrine and reason. Al-Murtaza went even further in the role of reason, maintaining that reason alone can establish the basic truth of religion and the princioie of moral obligation. The Shi'a accepts the same sources of knowledge which was accepted in other islarrc religious sects: Habar, senses and the reason. But the Shi'a shows differences in details. This differences in fact enriches the islamic culture. - 93 -