Web 2.0 araçlarından 'Canva' ve 'Kahoot!'un ikinci yabancı dil Almanca dersinde kelime öğrenimine katkısı
The contribution of Web 2.0 tools 'Canva' and 'Kahoot!' to vocabulary learning in the second foreign language German course
  1. Tez No: 817963
  2. Yazar: MUSLİHİDDİN MUHAMMED KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı; WEB 2.0 araçlarından“Canva”ve“Kahoot!”un ikinci yabancı dil Almanca dersinde kelime öğrenimine katkısını incelemektir. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, deneysel bir modeldir. Bu model, deney ve kontrol karşılaştırma gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bir grupta (deney)“Canva”ile hazırlanan materyaller ile öğrencilere yeni ünitenin kelimeleri öğretilip“Kahoot!”uygulamasıyla öğrenilen kelimelerin ölçümü yapılmıştır. Diğer grupta (kontrol) ise öğretmenin normal ders işleyişinde herhangi bir ek materyal kullanmadan ünitenin kelimeleri verilip ünite sonunda ölçümü yapılmıştır. Araştırma, Web 2.0 araçlarının (Canva ve Kahoot!) kullanımının öğrencilerin dil becerilerinin ve kelime dağarcığının gelişmesine katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research;. To examine the contribution of WEB 2.0 tools“Canva”and“Kahoot!”to vocabulary learning in a second foreign language German course. Both quantitative and qualitative research methods were used in this study. Research is an experimental model. This model was carried out using a quasi-experimental design with experimental and control comparison groups. In one group (experiment), the students were taught the words of the new unit with the materials prepared with“Canva”and the words learned with the“Kahoot!”application were measured. In the other group (control), the words of the unit were given and the measurement was made at the end of the unit without using any additional materials in the normal course of the teacher. The research concluded that the use of Web 2.0 tools (Canva and Kahoot!) contributed to the development of students' language skills and vocabulary.