The effects of globalization on the Turkish pharmaceutical industry: Foreign direct investment and the increasing share of multinationals
Küreselleşmenin Türk ilaç endüstrisi üzerindeki etkileri: Doğrudan yabancı yatırımı ve çok uluslu işletmelerin artan payı
  1. Tez No: 818176
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAW DEBRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
DYY, küreselleşme sürecinin en önemli belirleyicisi haline gelmiştir ve dünyadaki birçok ülkenin ekonomisini değiştirmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, DYY'nin Türkiye ekonomisine, özellikle de Türk İlaç Endüstrisine girişinin doğasını araştırmak ve değişen pazarda yerel firmaların mı yoksa çok uluslu firmaların mı söz sahibi olduğunu incelemektir. Başka bir deyişle, bu tez küreselleşmenin Türk İlaç Endüstrisine olan etkilerini tartışmaktadır. Araştırma, doğrudan yabancı yatırımı çekmeyi düşünürken, potansiyel faydalara karşı potansiyel maliyetlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir. Son yıllarda Türkiye'deki ilaç işletmelerinin satışlarındaki büyüme yaklaşık %25'e ulaşmıştır ve bu eğilimin devam etmesi beklenmektedir. Türk ilaç pazarı gelecekte daha da fazla yabancı yatırım alacaktır ve bu çalışma, ülke endüstrilerinde çok sayıda çok uluslu işletme varken yerel üreticileri kaybetmeme konusunda ülkenin dikkatli olmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
FDI has become the most important determinant in the globalization process and it is changing the economies of many countries in the world. The main purpose of this research is to investigate the nature of FDI inflows into the economy of Turkey, especially to the Turkish Pharmaceutical Industry and examine whether local or multinational firms are in charge of the changing market. In another words, this dissertation discusses the effects of globalization to the pharmaceutical industry in Turkey. The research indicates that when considering attracting for FDI, potential benefits against potential costs must be considered. During the last years the growth in pharmaceutical sales by the companies in Turkey reached approximately by 25% and this trend is expected to continue. The Turkish pharmaceutical market is going to have more foreign investment in the future and this study recommends that the country has to be careful about not losing the local producers while having too many multinationals in their industries.