A non-positional teacher leadership approach to school improvement: an action research study in Turkey
Öğretmen liderliği yaklaşımıyla okul gelişimi: Türkiye'de bir eylem araştırması çalışması
  1. Tez No: 818787
  2. Yazar: ÖZGÜR BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. DAVID FROST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Cambridge
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Tezim, Türkiye'de bir okul geliştirme programının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi ile ilgilidir. Program, İngiltere'deki HeartsCam öğretmen liderliği programından (Frost ve diğerleri, 2002) uyarlanmış ve bir yıl süreyle Türkiye'deki okullarda uygulanmıştır. Program, literatür taramasıyla oluşturduğum bir okul geliştirme çerçevesinin ilke ve prensiplerine göre gerçekleşmiştir. Kuramsal çerçevenin ayırt edici özelliği, öğretmen liderliğini merkeze almasıdır. Bu da öğretmenlerin okullardaki değişimi yönlendirmede ana etken olduğunu gösterir. Kuramsal çerçeve, öğretmenlerin değişiklik için gündemleri ve öncelikleri belirlemelerine, müzakere edilen eylem planları geliştirmelerine ve sınıflarında ve okullarında değişikliği yönlendirmek ve okul geliştirmesine katkıda bulunmak için stratejik olarak hareket etmelerine olanak tanıyan bir eylem modelidir. Bu eylem modeli, bir eylem araştırması aracılığıyla gerçekleştirildi. Çalışmam için eylem araştırması yöntemini, pratik sonuçlara olan bağlılığımın yanı sıra bilgi tabanına katkıda bulunmak amacıyla benimsedim. Bu tezde, bu okul geliştirme programının uygulanması ve geliştirilmesi hakkında bir tez sunuyorum. Programın öğretmenler, okul kültürü, sınıf pratiği ve öğrenci sonuçları üzerindeki etkisi değerlendirildi ve tartışıldı. Ayrıca, öğretmen liderliğinin geliştirilmesini etkileyen koşullar ve faktörler analiz edildi ve rapor edildi. Son olarak, okul geliştirme çerçevesinin gözden geçirilmiş bir kuramsal çerceve önerildi ve bazı politika önerileri sunuldu.
Özet (Çeviri)
My dissertation is an account of the development and evaluation of a school improvement programme in Turkey. The programme was adapted from the HeartsCam teacher leadership programme in the UK (Frost et al., 2002) and implemented with 35 teachers in six schools in Turkey over a period of one year. The programme was guided by the principles of a school improvement framework that I constructed through a literature review. The distinguishing feature of the framework was its focus on teacher leadership, which suggest that teachers are key agents in leading change in schools and contributing to school improvement. The framework suggested a model for action, in which teachers were enabled to identify agendas and priorities for change, develop negotiated action plans and act strategically to lead change in their classrooms and schools in order to contribute to school improvement. This model for action was achieved through an intervention programme. I adopted an action research methodology for my study because of my commitment to practical outcomes as well as to contribute to a knowledge base. In this thesis, I provide an account of the implementation and development of this school improvement programme. The programme's impact on teachers, school culture, classroom practice and student outcomes was evaluated and discussed. Also, the conditions and factors that affected the development of teacher leadership were analysed and reported. Finally, a revised version of the school improvement framework was proposed along with some policy recommendations.