Hacettepe Üniversitesi öğretim elemanlarının ölçme ve değerlendirmeye karşı görüşlerine ilişkin bir araştırma
A Research regarding the opinions of the teaching staff at the Hacettepe University about measurement and evaluation
- Tez No: 81953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Hacettepe Üniversitesi, öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşleri üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinin sınav hazırlama, uygulama ve değerlendirme ile ilgili bazı alışkanlıkları ve yaklaşımları belirlenmiştir. Araştırmanın evreni, Hacettepe Üniversitesinin dokuz fakültesinde, 1999 yılında görev yapmakta olan öğretim üyeleridir (Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent). Araştirmanın ömeklemini tüm fakültelerden seçilmiş 217 öğretim üyesi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak bir bilgi formu, bir anket ve bir ölçek kullanılmıştır. Bilgi formu ile öğretim üyelerinin bazı kişisel özellikleri, anket ile öğretim üyelerinin, ölçme ve değerlendirme ile ilgili bazı alışkanlıkları ve yaklaşımları belirlenmiştir. Ölçek ise öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşlerinin üç açıdan karşılaştırılmasında kullanılmıştır. Bu sebeple araştırmada üç alt problem ortaya konulmuştur. Bunlar, 1) Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirme konusundaki görüşleri mesleki unvanlarına göre farklılaşmakta mıdır? 2) Daha önceden ölçme ve değerlendirme ile ilgili bir eğitim etkinliğine katilmiş öğretim üyelerinin görüşleri, konu ile ilgili hiçbir etkinliğe katılmamış öğretim üyelerinden farklı mıdır? 3) Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşlerinde, bağlı bulundukları fakültelere göre bir farklılık var mıdır? Anket sonuçlarına göre, öğretim üyelerinin çoğu ölçme ve değerlendirme etkinliklerim yürütürken ölçme ve değerlendirme ilkelerine uygun davranmaktadır.11 Araştırmanın ölçeğe dayalı olarak ve alt problemlere göre belirlenen sonuçlan aşağıdaki gibidir. 1) Öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirme konusundaki görüşleri mesleki unvanlarına göre farkhlaşmamaktadır. 2) Daha önceden ölçme ve değerlendirme ile ilgili bir eğitim etkinliğine katılmış öğretim üyelerinin görüşleri, konu ile ilgili olarak hiçbir etkinliğe katılmamış öğretim üyelerinden farklı değildir. 3) Öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşleri bağlı oldukları fakültelere göre farklılaşmaktadır. İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde görev yapan öğretim üyelerinin, ölçme ve değerlendirmeye ilişkin görüşleri, Tıp, Diş Hekimliği, ve Eczacılık fakültelerinde görevli öğretim üyelerinden farklıdır. Edebiyat Fakültesinde görevli öğretim üyelerinin görüşleri de Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Fen fakültelerinde görevli öğretim üyelerinden farklıdır. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakülteleri, ölçme ve değerlendirmeye ilişkin olumlu görüşe sahip olmada ilk üç sırada yer almaktadır. Edebiyat ve İktisadi İdari Bilimler fakülteleri ise ölçme ve değerlendirmeye ilişkin olumlu görüşe sahip olmada son iki sırada yer almaktadır. Öğretim üyelerinin ölçme ve değerlendirmeye ilişkin olumlu görüşe sahip olma oranlarının, nötr görüşlerden daha düşük olduğu gözlenmiştir. Fakat olumsuz görüşe sahip olma durumu da söz konusu değildir. Araştırma sonucunda aşağıdakiler önerilebileceklerden en önemlileri olarak düşünülmüştür. 1) Üniversitelerde görevli öğretim üyeleri, eğitimde ölçme ve değerlendirme ilkeleri ile ilgili hizmetiçi eğitim aktivitelerine katılabilirler. 2) Üniversite genelinde ve bölümlerde ölçme ve değerlendirme birimleri kurulabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, opinions of the faculty staff at the Hacettepe University, about measurement, testing and evaluation are studied. In addition, in this research, the habits and approaches of the faculty staff at the Hacettepe University, about measurement, testing and evaluation are determined. The population of the research is the total faculty staff at the nine faculties of Hacettepe University in 1999. The sample of the research, covers, 217 members of the faculties. These 217 members are derived from assistant professors, associate professors and professors. The data collection tools are two questionnaires and a scale. One questionnaire is used to know about some personal data of the teaching staff. The other questionnaire is used to determine the opinions of the teaching staff about measurement and evaluation. By the scale, the opinions of the teaching staff are examined through three variables and so three questions are asked. These are: 1) Do the opinions of the faculty members, vary, according to the academic degrees? 2) Are the views of the faculty members that applied to a study about measurement, testing and evaluation different from the ones that didn't apply to a study about the subject? 3) Do the views of the faculty members, vary, according to the faculties that they are related?IV According to the results of the questionnaire, most of the teaching staff have positive opinions about measurement and evaluation and they organise their operations about testing according to the scientific principles of measurement and evaluation. The findings of the research based on the scale are as follows ; 1) The opinions of the faculty staff, don't vary according to the academic degrees. 2) The wiews of the faculty members mat applied to a study about measurement, testing, and evaluation aren't different from the ones that didn't apply to a study about the subject. 3) The wiews of the faculty members, vary, according to the faculties that they are related. The opinions of the teaching staff at the Faculty of Economy are different from the teaching staff at the Faculties of Medicine, Dentistry and Pharmacy. The Faculty of Arts is different from the Faculties of Medicine, Dentistry, Pharmacy and Science. The Faculties of Medicine, Dentistry and Pharmacy are the first three faculties that have the highest rates of positive opinions about measurement and evaluation. The Faculties of Arts and Economy are the last two faculties that have the lowest rates of positive opinions about measurement and evaluation. The rates of the positive conceptions of the faculty staff, towards measurement, testing and evaluation are found to be lower than the rates of the neutral conceptions. But almost nobody has a negative conception about measurement, testing and evaluation. The important suggestions are: 1) The teaching staff at the universities can have inservice training activities about educational measurement and evaluation. 2) At die university and in the departments testing offices may be set up.