Sürdürülebilir ulaşım sistemleri ve açık ve yeşil alan ilişkisinin pandemi ve dirençlilik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of sustainable transportation systems and open and green areas in terms of pandemic and resilience
  1. Tez No: 819562
  2. Yazar: ÇAĞATAY ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH HALİL EMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
2019 yılında ortaya çıkan COVID-19 salgını küresel ölçekte etkisini artırarak pandemi sürecini oluşturmuş ve kentsel yaşamın dinamikleri üzerinde değişime neden olmuştur. Değişen kentsel yaşam dinamikleri esas alınarak, COVID-19 pandemisinin kentsel mekâna ve sürdürülebilirlik üzerine etkisi kentsel yaşam kalitesi ve kentsel planlama çerçevesinde değerlendirilmesi açık ve yeşil alan kullanımı ile ilişkisinin incelenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 240 kişiye yönelik uygulanan anket çalışması ile COVID-19 öncesi ve süreci/sonrası yeşil alan kullanım deneyimleri elde edilmiştir. Sonrasında ise COVID-19 pandemi öncesi ve süreci/sonrası yeşil alan kullanımlarının pandemi etkisi ile ilişkisine yönelik istatistiki yöntem ile anket sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda COVID-19 sonucu yeşil alanların yeni bir anlam kazandığı ve yeşil alanların kentsel mekân içerisindeki erişilebilirliği, işlevleri, sınıflandırılması ve kullanıcı deneyimlerinin kent planlama çalışmaları içerisinde yer alması bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile sürdürülebilir ve dirençli kentler oluşturma noktasında COVID-19 pandemi etkilerinin kent planlama çalışmalarında kazandığı yeni anlam çerçevesinde nasıl değerlendirileceğine ve dikkat edilmesi gereken hususlara detaylı olarak değinilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada elde edilen sonuçların kentsel planlama çalışmaları kapsamında kaynak olarak kullanılması kentsel yaşam kalitesinin artırılması ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılması açısından önemle tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, which emerged in 2019, increased its impact on a global scale, created the pandemic and caused the changes in the dynamics of urban life. Based on these changed dynamics, the impact of the COVID-19 pandemic on urban space and sustainability has to be evaluated within the framework of urban life quality and urban planning, and its relationship with the use of open and green spaces has also to be examined for a better understanding of these changes. In this regard, green space usage experiences before and during/after COVID-19 were obtained through a questionnaire applied to 240 people. Afterwards, the results of the questionnaire were evaluated with the statistical method regarding the relationship between the use of green space before and after the COVID-19 pandemic and the effects of the pandemic on the urban life dynamics. As a result of the evaluation, it was important to emphasize that green areas have gained a new meaning as a result of COVID-19 and that the accessibility, functions, classification and user experiences of green areas in urban space have to be included in urban planning studies. In this study, how the effects of the COVID-19 pandemic will be evaluated within the framework of the new meaning gained in urban planning studies at the point of creating sustainable and resilient cities and the issues that need attention are discussed in detail. Finally, the use of this study and the results obtained as a resource within the scope of urban planning studies is highly recommended in terms of increasing the quality of urban life and achieving sustainability goals.