Farklı çap ve aralıklarda tasarlanan donatısız kazıkların sonlu elemanlar yöntemi ile analizi: Trabzon-Akçaabat hizmet binası örneği
Analysis of unreinforced pile designed with different diameterand spaces by finite element method: Example of Trabzon Akcaabat service building
  1. Tez No: 819664
  2. Yazar: TUĞBA ARSLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kazıklı temeller, yüzeye yakın zemin tabakalarının taşıma gücü açısından yetersiz olması nedeniyle sığ temel uygulamasının mümkün olmadığı, yapının toplam oturmalara hassas olduğu veya üstyapıdan gelen yükün büyük olduğu durumlarda uygulanırlar. Bu tez kapsamında Trabzon ilinde bulunan örnek bir uygulama incelenmiştir. Hizmet binasının yapılacağı yüzeydeki zeminin taşıma gücü açısından yetersiz olması nedeniyle derin temel çeşidi olan kazık yapımına karar verilmiştir. İnceleme alanının coğrafi konumu, jeolojik yapısı ve depremselliğinden bahsedilip uygulama alanındaki parametreleri elde etmek için arazi ve laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Bu çalışmada, mevcut kazıkların uzunluğu sabit tutularak çap ve aralıklarını değiştirmek suretiyle üç farklı analiz yapılmıştır. Analizler sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak yapılmış olup analiz sonuçları toplam oturma değeri yönünden karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Daha küçük çaplı fakat daha küçük aralıklarla yerleştirilen kazıkların, daha büyük çaplı fakat daha büyük aralıklarla yerleştirilen kazıklara göre daha büyük oturma değeri verdiği ve kazık çapının sabit tutulup kazık aralıklarının arttırılmasının toplam oturma miktarını arttırdığı görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda optimum çözümün, uygulaması yapılan projedeki kazık aralığı ve çap değerleri kullanıldığında oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pile foundations are applied in cases where shallow foundation application is not possible due to insufficient bearing capacity of the soil layers near the surface, the structure is sensitive to total settlements or the load from the superstructure is large. Within the scope of this thesis, a sample application in the province of Trabzon has been examined. Since the ground on the surface where the service building will be built is insufficient in terms of bearing capacity, it was decided to construct piles, which is a deep foundation type. The geographical location, geological structure and seismicity of the study area were mentioned and field and laboratory tests were carried out to obtain the parameters in the application area. In this study, three different analyzes were made by changing the diameter and spacing of the existing piles while keeping the length constant. The analyzes were made using the finite element method and the analysis results were compared and interpreted in terms of total settlement value. It has been seen that the smaller diameter but smaller spacing piles give a higher settlement value than the larger diameter but larger spacing piles, and keeping the pile diameter constant and increasing the pile spacing increases the total settlement amount. As a result of the analyzes made, it was determined that the optimum solution was formed when the pile spacing and diameter values in the applied project were used.