Sağlıklı erişkinlerde uygulanan tDCS'in duygu tanıma ve EEG osilasyonlarına etkisi
The effect of tdcs on emotion recognition and EEG oscillations in healthy adults
- Tez No: 819723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bireylerin yüz ifadelerine bakarak duygusal durumuna dair yorumda bulunma süreci olarak tanımlanan duygu tanıma, sosyal ilişkilerin ve iletişimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde önem taşımaktadır. Literatür incelendiğinde beyin uyarımı yöntemlerinden olan Transkraniyal Doğru Akım Uyarımı'nın (tDCS) duygu tanımaya etkisine yönelik çalışmaların kısıtlı olduğu görülmüştür. Bu araştırmada, yüz ifadelerinden duygu tanıma işlevinde önemli bölgelerden olan ventromedial prefrontal korteksin (vmPFC) anodal uyarımının, duygu tanıma ve EEG osilasyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 18-40 yaş arası 54 sağlıklı katılımcıyla gerçekleştirilen tek kör randomize kontrol gruplu bir çalışmadır. Beyin uyarımı öncesi ve sonrası“ADFES-BIV duygu tanıma görevi”ve“Gözlerden Zihin Okuma Testi”uygulanmış sonrasında dinlenim durumu EEG kaydı alınmıştır. Görev performansları ve beyin osilasyonlarındaki değişim İki Yönlü Tekrarlanan Ölçüm ANOVA ile analiz edilmiştir. Gruplar arası öncesi-sonrası duygu tanıma görevlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir (p>,05).
Özet (Çeviri)
Emotion recognition, which is defined as the process of interpreting the emotional state of individuals by looking at their facial expressions, is important in the healthy conduct of social relations and communication. When the literature is examined, it has been observed that studies on the effect of Transcranial Direct Current Stimulation(tDCS), one of the brain stimulation methods, on emotion recognition are limited. In this study, it was aimed to examine the effect of anodal stimulation of the ventromedial prefrontal cortex(vmPFC), which is one of the important regions in emotion recognition from facial expressions, on emotion recognition and EEG oscillations. The study is a single-blind randomized-control group study conducted with 54 healthy participants aged 18-40 years. Before and after brain stimulation,“ADFES-BIV emotion recognition task”and“Mind Reading from the Eyes Test”were applied and resting state EEG recordings were taken. The change in task performances and brain oscillations was analyzed by Repeated Measurement Two-Way ANOVA. There was no significant difference between the groups in emotion recognition tasks before and after(p>,05).