Yakın ilişkiler odaklı psikoeğitim programının bağlanma stilleri, duygu düzenleme ve romantik ilişki inançlarına etkisi
The effect of close relationships focused psychoeducation program on attachment styles, emotion regulation and romantic relationship beliefs
  1. Tez No: 819733
  2. Yazar: ÖZGE DENİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE GÜLFEM ÇAKIR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, yakın ilişkiler odaklı psikoeğitim programının bağlanma stilleri, duygu düzenleme ve romantik ilişki inançlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada deney (ön test, son test ve izleme testi) ve kontrol (ön test ve son test) gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenimine devam eden 22 lisans öğrencisiyle (11 deney grubu ve 11 kontrol grubu) yürütülmüştür. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve İlişki İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında deney grubuna 8 oturumluk psikoeğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir program uygulanmamıştır. Psikoeğitim çalışması ise 8 hafta boyunca haftada bir kez ve 90 dakika olarak yüz yüze uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler, psikoeğitim süreci öncesinde ön test, programın tamamlanmasından sonra son test şeklinde deney ve kontrol grubuna eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Programın etkisinin kalıcılığını test etmek amacıyla deney grubuna, programın bitiminden üç ay sonra izleme testi uygulanmıştır. Veriler“Mann Whitney U”,“Friedman ANOVA”ve“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yakın ilişkiler odaklı psikoeğitim programı uygulanan deney grubunun bağlanma stilleri kaçınma alt boyutu ve duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinde azalma meydana gelmiştir. İzleme testi sonuçlarına göre bu değişimin kalıcılığı devam etmiştir. Bağlanma stilleri kaygı alt boyutu ve romantik ilişki inançları düzeylerinde ise anlamlı bir değişme görülmemiştir. Kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Son test puanlarına bakıldığında, bağlanma stilleri kaçınma alt boyutunda deney ve kontrol gruplarının aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık görülmekte olup; bağlanma stilleri kaygı alt boyutu, duygu düzenleme ve romantik ilişki inançları düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of a close relationships focused psychoeducation program on attachment styles, emotion regulation, and romantic relationship beliefs in university students. An experimental method was used, in which the experimental and control groups were pre-tested, post-tested, and follow-up tested. Twenty-two students (11 in the experimental group and 11 in the control group) enrolled in Akdeniz University participated in the study. The Personal Information Form, Experiences in Close Relationships-Revised, Difficulties in Emotion Regulation Scale, and Relationship Beliefs Questionnaire were used for the study. The experimental group received an 8-session psychoeducation program, while the control group received no intervention. The psychoeducation program was conducted in face-to-face sessions once a week for 90 minutes over an 8-week period. Both the experimental and control groups completed the scales as a pretest before the psychoeducation program and as a posttest after its completion. A follow-up test was conducted with the experimental group 3 months after the completion of the program to assess the long-term effectiveness of the program. Data were analyzed using the statistical methods“Mann Whitney U,”“Friedman ANOVA”and“Wilcoxon Signed Ranks Test.”The results revealed a decrease in the avoidance sub-dimension of attachment style and difficulties in emotion regulation in the experimental group that had participated in the close relationship focused psychoeducation program. The follow-up test confirmed the permanence of this change. However, no significant changes were observed in the anxiety sub-dimension of attachment styles and romantic relationship beliefs. In addition, there were no significant differences between pretest and posttest scores in the control group. When comparing posttest scores, a significant difference was observed between the experimental and control groups in the avoidance sub-dimension of attachment style, while no significant difference was observed in the anxiety sub-dimension of attachment style, emotion regulation, and romantic relationship beliefs.