Çevrimiçi sınavlarda test hilesinin belirlenmesinde kullanılan alternatif yöntemlerin incelenmesi
Examining alternative approaches used for identifying test cheating in online exams
  1. Tez No: 819737
  2. Yazar: MUHAMMET KUMARTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL BARIŞ ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Test hilesi, çeşitli alt boyutları bulunan oldukça geniş kapsamlı bir kavramdır. Madde ön bilgisine sahip olma, kopya çekme ve gizli anlaşma ile sınav sonrası gerçekleştirilen test tahrifatı gibi alt faktörleri içeren testlerde hileli davranışlar testtin uygulanmasından önce, uygulaması sırasında veya uygulanmasından sonra haksız avantaj elde etmek için gerçekleştirilen her türlü eylem olarak tanımlanabilir. Son yıllarda, geniş ölçekli online sınavların yaygınlaşmasıyla test hilesini belirlemeye yönelik yeni yöntemsel yaklaşımlara ihtiyaç artmaktadır. Hileli test alma davranışları özellikle psikolojik ve eğitsel değerlendirmelerde yaygın şekilde kendini gösteren bir durumdur ve test sağlayıcısının değerlendirme süreci boyunca veride saklı kalmış olabilicek bilgileri ortaya çıkarabilecek analizler yapmasını gerekli kılar. Test hilesinin belirlenmesi için literatürde önerilen pek çok yaklaşım bulunmaktadır. Fakat bu yaklaşımların tespit gücünü bir çatı altında toplayabilecek ve her bir modele dahil edilen girdi değişkenlerinin bütünsel açıdan değerlendirmeye alınmasına yönelik yapılan çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada, kişi-uyum istatistikleri, kopya ve benzerlik ölçüleri, tepki süresi modelleri gibi psikometrik tabanlı yöntemlere alternatif olarak bu yöntemlerin birlikte ele alındığı yeni yaklaşımlar önerilmektedir. Bu çerçevede denetimli sınıflandırma yöntemlerinin de güçlü yönlerinin kullanılmasıyla hile davranışlarının tespit edilmesinde hatalı değerlendirme oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceği öngürülmektedir. Önerilen yaklaşımlar hazır bir veri seti kullanılarak analiz edilmiş ve bu yaklaşımların literatürde tanımlanan diğer klasik yöntemlere göre daha iyi hile tespit oranlarını sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Test cheating is a very comprehensive concept that includes various sub-dimensions. In tests that include sub-factors such as having prior knowledge of the item, cheating, collusion and test falsification after the test, fraudulent behavior can be defined as any action taken to gain unfair advantage before, during or after the application of the test. In recent years, with the spread of large-scale online exams, the need for new methodological approaches to detect test cheating has increased. This study proposes new approaches as an alternative to psychometric-based methods such as person-fit statistics, copy-similarity measures, and response time models. In addition, it is thought that by using the strengths of supervised classification methods, it may be possible to reduce the rate of false evaluations in detecting cheating behaviours. It has been shown that the proposed approaches provide better cheating detection rates than other classical methods described in the literature. In this study, new approaches are proposed as an alternative to psychometric-based methods such as person-fit statistics, duplication and similarity measures, and reaction time models, in which these methods are considered together. In this context, it is predicted that by using the strengths of the supervised classification methods, it is possible to reduce the false evaluation rates in detecting cheating behaviors. The proposed approaches have been analyzed using a ready-made data set and it has been shown that these approaches provide better fraud detection rates than other classical methods described in the literature.