Klinik kimya testlerinde referans aralık belirlenmesi
Determining the reference interval in clinical chemistry tests
  1. Tez No: 838879
  2. Yazar: CEYDA KARALI KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Rutin kullanımda olan parametrelerimizin bazılarına (ALT, AST, GGT, Sodyum, Klor, Potasyum, Total protein, Kreatinin, Direkt Bilirubin, İndirektBilirubin, Glikoz, CK, Demir, Total protein) ait referans sınırlarının belirlenmesi ve üreticinin önerdikleriyle cinsiyete göre ve birbiriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 14 biyokimya test parametreleri içinIFCC'nin önerdiği doğrultudaEP28-A3c kılavuzunda önerdiği prosedürlere uygun dışlama ve dahil etme kriterlerine göre seçilen sağlıklı gönüllü bireylerden kan alındı ve Roche Cobas 8000 cihazında çalışıldı. Direkt ve indirekt yöntemlerde verilerin ayıklanması, grafiklerinin çizilmesi ve veri analizleri için IBM SPSS 20, Bellview ve MedCalc programı kullanıldı. Uç değerlerin dışlanmasında Dixon D/R denklemi kullanıldı. indirekt yönteminde Bhattacarya analiz yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of reference limits for some of our parameters in routine use (ALT, AST, GGT, Sodium, Chlorine, Potassium, Total protein, Creatinine, Direct Bilirubin, Indirect Bilirubin, Glucose, CK, Iron, Total protein) and comparing them according to gender and with each other according to the manufacturer's recommendations. comparison is intended. Materials and Methods: Blood was collected from healthy volunteer individuals selected according to the exclusion and inclusion criteria in accordance with the procedures recommended in the EP28-A3c guide, as recommended by IFCC, for 14 biochemistry test parameters and was studied on the Rochecobas 8000 device. IBM SPSS 20, Bellview and MedCalc programs were used to extract data, draw graphs and analyze data in Direct and Indirect methods. Dixon D/R equation was used to exclude extreme values. Bhattacarya analysis method was used in the indirect method.