Émile Durkheim'ın teorisinde toplumsal bütünleşme ilkesi olarakyurttaşlık ahlakı
Citizenship morality as a principle of social integration in Emile Durkhim's theory
- Tez No: 819873
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yüksek lisans tezinin konusu Émile Durkheim'ın laik yurttaşlık ahlakı önerisidir. Durkheim, Fransa'da devrim sonrası toplumsal yapıda görülen problemlerin kaynağını, ahlakî yoksunluk ile açıklamıştır. Tezin amacı; toplumsal bütünleşme ilkesi olarak önerilen laik yurttaşlık ahlakının hangi yöntemler aracılığıyla inşa edilebileceğine ve hedefindeki toplumsal yapının özelliklerine ulaşmaktır. Durkheim'ın söz konusu problemlere çözüm için neden laik ahlakı seçtiği tezin problemine işaret etmektedir. Tezin bulgularından hareketle; Émile Durkheim'ın laik yurttaşlık ahlakı önerisinin, çağdaş yurttaşlık tartışmaları bağlamında güncelliğini hala koruduğu, eleştirel katkıyla yeniden değerlendirilmesinin verimli olacağı sonucuna varılmıştır. Durkheim'ın Üçüncü Cumhuriyet reformları dâhilinde önerdiği laik yurttaşlık ahlakı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ilgisine mazhar olmuştur. Atatürk, Durkheim'ın temel çalışmalarını okumuş, incelemiştir. Tezin konusu bu açıdan da önem taşımaktadır. Çalışmada, belirtilen genel çerçeve kapsamıyla birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılarak doküman analizi yapılmıştır. Durkheim'ın metodolojisi hem konunun incelenmesinde hem de tez içerisinde yapılan yorum ve eleştirilerde odak olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the master's thesis is Émile Durkheim's proposal of secular citizenship morality. Durkheim explained the source of the problems seen in the social structure after the revolution in France with moral deprivation. The aim of the thesis is to find out the methods through which the secular citizenship morality, which is proposed as a principle of social integration, can be constructed and the characteristics of the target social structure. The problem of the thesis is why Durkheim chose secular morality as a solution to these problems. Based on the findings of the thesis, it is concluded that Émile Durkheim's proposal for a secular citizenship morality is still relevant in the context of contemporary citizenship debates and that it would be fruitful to re-evaluate it with critical contributions. The secular citizenship morality proposed by Durkheim within the reforms of the Third Republic attracted the attention of Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Republic of Turkey. Atatürk read and analysed Durkheim's main works. The subject of this thesis is also important in this respect. In the study, document analysis was carried out by making use of primary and secondary sources within the scope of the general framework mentioned. Durkheim's methodology has been determined as the focus both in the examination of the subject and in the comments and criticisms made in the thesis.